Międzynarodowe Centrum Integracji Feniks już działa! Przez cały tydzień

Będzie miejscem spotkań i działań dla osób z różnych krajów świata. W Rzeszowie otwarto Międzynarodowe Centrum Integracji Feniks.

 

Zdjęcia: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Feniks powstał na parterze kamienicy przy ul. 3 Maja 13. Feniks jest wspólną inicjatywą Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa, oraz niemieckiej firmy Phoenix Contact, działającej w branży elektroniki i automatyki, a która w Rzeszowie ma swój oddział. 

Pracownicy Phoenix Contact od początku wojny na Ukrainie zaangażowali się w pomoc uchodźcom. Chcieli jednak, by oprócz pomocy doraźnej stworzony został projekt, który będzie służył ludziom przez całe lata.  

Firma na stworzenie Feniksa przekazała 1,179 mln zł, kolejne ponad 400 tys. zł dołożyło miasto, UNHCR przekazało 172 762,58 zł, a Fundacja CORE – 104 880,50 zł. Za zaaranżowanie i przebudowę parteru budynku była odpowiedzialna firma Termobud. 

W środę uroczyście otwarto Feniksa. Będą się w nim odbywały się m.in. szkolenia, warsztaty, seminaria, spotkania dotyczące literatury, kina, teatru, warsztaty kulinarne oraz konferencje o charakterze społecznym i gospodarczym.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Centrum będzie miało także ofertę dla dzieci i młodzieży – będą to zajęcia integracyjne, np. warsztaty z nauki języka, poradnictwo psychologiczne, zajęcia ruchowe – zapowiada Andrzej Burnat, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa. 

Feniks ma integrować uchodźców, środowiska organizacji pozarządowych, zbliżać kultury.  W ponad 200-metrowej przestrzeni powstało 14 pomieszczeń, w tym pokój spotkań, strefy relaksu, sala konferencyjna, wystawowa oraz zaplecze kuchenne. Jest komu pomagać.

– Dziś Rzeszów jest miastem wielonarodowym. Mamy u nas zarówno uchodźców zza wschodniej granicy, gdzie trwa teraz wojna, mamy także żołnierzy z wielu krajów świata – mówił podczas środowego otwarcia centrum Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

W środowej uroczystości wzięli udział także przedstawicieli firmy Phoenix Contact, a także organizacji pozarządowych, takich jak np. UNHCR i Core Seana Penna. Feniks jest czynny od poniedziałku do piątku, od godz. 7:30 do 18:30, w soboty i niedziele od 9:00 do 18:00.

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama