Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciach od góry: Marcin Warchoł, Konrad Fijołek, Grzegorz Braun i Ewa Leniart

Marcin Warchoł, Konrad Fijołek, Grzegorz Braun i Ewa Leniart zostali zarejestrowani przez Miejską Komisję Wyborczą w Rzeszowie jako kandydaci w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa. 

Jako pierwszy z tej czwórki już w poniedziałek został zarejestrowany Grzegorz Braun, kandydat Konfederacji. Wszyscy ubiegający się o fotel prezydenta Rzeszowa musieli złożyć co najmniej 3000 podpisów poparcia.

Komitet Brauna do rejestracji przedstawił 4008, z czego prawidłowych podpisów było 3156. 852 okazały się wadliwe, ponieważ ich autorzy są spoza Rzeszowa i nie mają w nim prawa do głosowania w stolicy województwa podkarpackiego. 

Podpisy zweryfikowane i odrzucone

W środę wieczorem Miejska Komisja Wyborcza zatwierdziła rejestrację Marcina Warchoła, Konrada Fijołka i Ewy Leniart. Warchoł złożył 5620 podpisów poparcia, za prawidłowe MKW uznała 3212, pozostałych już nie weryfikowała, bo nie było takiej potrzeby. 

Konrad Fijołek w MKW złożył nieco więcej podpisów – 5843. Pozytywną weryfikację przeszło 3239 podpisów, wadliwych było 336, pozostałych MKW też nie weryfikowała. 

Najmniej podpisów z tej czwórki złożyła Ewa Leniart – 3791. Prawidłowo zweryfikowanych było 3238, wadliwych 553. Podobnie, jak w przypadku wcześniej wspomnianych kandydatów, pozostałych podpisów MKW nie weryfikowała. 

– Cała czwórka została zarejestrowana jako kandydaci w wyborach na prezydenta Rzeszowa – mówi nam sędzia Marek Antas, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej.

Będzie tylko czterech kandydatów? 

Termin zgłaszania kandydatów mija 16 kwietnia – rejestrować się mogą do północy. Do tego czasu będzie dyżurowała MKW. Do 30 marca zarejestrowano 13 komitetów wyborczych. Czy zarejestrują się jeszcze inne osoby? Raczej nie. 

– Zazwyczaj telefonicznie wcześniej komisja jest informowana o zamiarze zarejestrowania kandydata. Nie otrzymaliśmy takich telefonów – mówił nam w środę wieczorem przewodniczący Antas. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W tym tygodniu ze startu w wyborach zrezygnowały dwie osoby: Waldemar Kotula z Porozumienia Jarosława Gowina oraz Maciej Masłowski, były poseł Kukiz’15. Obaj swoje poparcie przekazali Marcinowi Warchołowi.

Będą wybory 9 maja? 

Kolejną ważną datą w kalendarzu wyborczym jest 26 kwietnia. Tego dnia ma zostać podane do publicznej wiadomości obwieszczenie Miejskiej Komisji Wyborczej o zarejestrowaniu kandydatów na prezydenta Rzeszowa. To w zasadzie tylko formalność. 

Przedterminowe wybory zaplanowano na 9 maja. Czy się na pewno wtedy odbędą? To wciąż stoi pod znakiem zapytania, termin wyborów może być przesunięty z uwagi na trudną sytuację pandemiczną w całej Polsce. Decyzja jest w rękach premiera RP. 

– Nie mamy sygnałów, by termin 9 maja był zagrożony. Jesteśmy gotowi na przeprowadzenie wyborów tego dnia. Po 16 kwietnia w ciągu dwóch tygodni zlecimy drukowanie kart wyborczych – zapowiada Marek Antas. 

Z jakich komitetów startują?

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, startuje z Komitetu Wyborczego Marcin Warchoł Tadeusz Ferenc – dla Rzeszowa, Ewa Leniart z komitetu Wspólny Dom Rzeszów, Konrad Fijołek z komitetu Rozwój Rzeszowa 2.0, Grzegorz Braun z komitetu Konfederacja.

Kampania wyborcza może trwać do 7 maja do północy. Potem, do czasu zamknięcia lokali wyborczych, będzie obowiązywała cisza wyborcza. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7:00 do 21:00. 

Przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa mają się odbyć w związku ze złożoną 10 lutego br. rezygnacją z tego stanowiska Tadeusza Ferenca, który gospodarzem miasta był przez ponad 18 lat. Na swojego następcę namaścił Marcina Warchoła. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama