Zdjęcie: Joanna Gościńska / Rzeszów News

Blinkee wróciło do Rzeszowa. Tym razem z 80 rowerami, 20 skuterami elektrycznymi i nowością – 50 e-hulajnogami. Ile zapłacimy za korzystanie z jednośladów? 

Zgodnie z zapowiedziami, w środę, 1 maja, w Rzeszowie ruszyła miejska wypożyczalnia jednośladów. Będzie czynna do 15 listopada. Podobnie jak w 2018 roku operatorem wypożyczalni jest Blinkee. W telefonie trzeba mieć zainstalowaną aplikację firmy. W wypożyczalni jest 80 rowerów, 20 skuterów elektrycznych i hulajnogi (50 sztuk).

Czwarta generacja wypożyczalni pozwala parkowanie roweru, skutera i hulajnogi można w dowolnym miejscu w wyznaczonej strefie. W tym roku nie ma rowerów elektrycznych. Część z nich z ubiegłego roku (30) wykorzystano teraz, ale nie mają one elektrycznego wspomagania.

– Rowery będą służyły jako zwykłe jednoślady – mówi nam Paweł Maliszewski, szef Blinkee. W tym roku miasto zrezygnowało z e-rowerów. – Musimy pomyśleć o udoskonaleniu modelu wypożyczania baterii, bo w ub. r. nikt z niej nie skorzystał – twierdzi Maliszewski. Pozostałe rowery będą takie same, jak w 2018 roku. 

Z rowerów może korzystać każda osoba, która ukończyła 13 lat i posiada kartę rowerową. Do ukończenia 18. roku życia jest wymagana zgoda rodziców lub prawnych opiekunów, którą należy przesłać do siedziby firmy. 30 minut jazdy rowerem kosztuje 1 zł. W przypadku skuterów 59 gr (studenci) i 69 gr (pozostali).

Skutery można wypożyczać także na cały dzień. Karnet kosztuje 89 zł. Jeżeli bateria w skuterze się rozładuje, to można korzystać z kolejnego bez ponoszenia dodatkowych opłat. Skutery są dla osób, które ukończyły 18 lat i mają prawo jazdy (warunek ten dotyczy osób urodzonych po 1995 roku). Starszym wystarczy tylko dowód osobisty.  

Na pełnej baterii można przejechać ok. 60 km, maksymalna prędkość skutera to 50 km/h. Aplikacja nalicza także postój – za minutę 9 groszy. 

Nowością w tym roku w Rzeszowie są hulajnogi. Opłata startowa wynosi 2,5 zł, minuta jazdy 49 groszy, minuta postoju także 9 gr. Hulajnogi mają podwójne zawieszenie, amortyzację, serwisanci Blinkee przez całą dobę czuwają, aby baterie były zawsze naładowane.

Maksymalna prędkość hulajnogi to 20 km/h. Na pełnym naładowaniu przejedziemy ok. 15 km. Przedstawiciele Blinkee twierdzą, że hulajnogami można jeździć po ścieżkach rowerowych, a gdy ich nie ma, to po chodniku. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Osoba jadąca hulajnogą jest traktowana jako pieszy. Jeżeli na chodniku nie ustąpi pierwszeństwa innym pieszym i doprowadzi do jakiegoś zdarzenia, to będzie ona odpowiadała za to, jak każdy inny uczestnik ruchu – mówi podkom. Ewelina Wrona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. 

Umowa Urzędu Miasta w Rzeszowie z operatorem wypożyczalni będzie obowiązywała tylko w tym roku. – Mamy nadzieję, że współpraca z Blinkee, która jest bardzo dobra, będzie kontynuowana w kolejnych latach – mówi Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa. 

Na uruchomienie miejskiej wypożyczalni jednośladów ratusz w tym roku wyda 126 tys. zł.

Strefa dla rowerów

Strefa dla skuterów

Strefa dla hulajnóg

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama