Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Gmina Boguchwała dogadała się z Rzeszowem i jak wszystko pójdzie z planem od października będą do niej jeździły nowoczesne miejskie autobusy. Gmina Krasne również poszła po rozum do głowy i wznawia rozmowy z ZTM.

Rzeszów dogadał się z Boguchwałą. Jeśli w najbliższy wtorek (25 września) Rada Miasta Rzeszowa będzie na „tak”, to od października autobusy miejskie obsługiwane przez MPK, a zarządzane przez Zarząd Transportu Miejskiego, będą wjeżdżały do gminy Boguchwała, która podobnie jak gmina Krasne obecnie jest obsługiwana przez słabej jakości autobusy MKS należące do Związku Gmin „PKS”. 

– Propozycję rozkładów jazdy przesłaliśmy już do urzędu w Boguchwale. Na ten moment trudno mówić o konkretnej trasie, którą będą pokonywały autobusy, bo to jest jeszcze w sferze ustaleń – wyjaśnia Anna Kowalska, dyrektor ZTM w Rzeszowie.

Wiadomo jednak, że do Boguchwały będą jeździły trzy miejskie linie nr 61, 34 i nowa – nr 60. Na dziś pewne jest, że „60” będzie startować z Dworca Lokalnego pod wiaduktem Śląskim i pojedzie do Zarzecza przez ul. Podkarpacką, „61” będzie jeździła do Mogielnicy, a „34” do Kielanówki przez Błękitne Wzgórza.

Ceny biletów się nie zmienią. Z Rzeszowa do gminy Boguchwała i z powrotem będzie można jeździć za 3 zł (bilet normalny). Mieszkańcy Rzeszowa oraz gminy będą mogli też na tych liniach wykorzystywać bilety sieciowe i wszystkie ulgi, które im przysługują, w tym darmowe przejazdy dla dzieci.

Jeśli chodzi o podział kosztów między samorządami, to w tym przypadku będzie tak, jak zazwyczaj – do granic miasta Rzeszowa za wozokilometry płaci ratusz, dalej gmina, która podpisała dokumenty o współpracy. Obecnie jeden wozokilometr kosztuje 4,15 zł.

Warto dodać, że gmina Boguchwała już kilka lat temu korzystała z miejskiej komunikacji. Anna Kowalska tłumaczy, że gmina wypowiedziała umowę miastu około trzy lata temu, bo dostała ona błędną informację, że po uruchomieniu autobusów MPK gmina nie będzie mogła zrealizować inwestycji drogowych za unijne dofinansowanie.

– To błędna interpretacja. My też budujemy drogi za pieniądze unijne, więc wynikałoby z tego tyle, że oni również nie mogą jeździć po naszych ulicach – tłumaczy dyrektor ZTM.

Ale to nie wszystko, bo okazuje się, że po rozum do głowy poszła nie tylko gmina Boguchwała, ale także gmina… Krasne. Tak, ta, która w ub. r. wypowiedziała Rzeszowowi umowę dotyczącą kursów MPK. W konsekwencji od 1 lipca 2017 roku do gminy Krasne nie jeździ „4” i „14”, a od 1 sierpnia do Malawy (gmina Krasne) nie jeżdżą także linie „6” i „46”.

– Był u mnie wójt Krasnego, ale też jego kontrkandydat w wyborach – mówi Anna Kowalska.

Póki co, trudno mówić o szczegółach, ponieważ, jak słyszymy w ZTM, to dopiero bardzo wstępne rozmowy. Na dziś ratusz nie mówi „nie”, by przywrócić swoje autobusy do gminy Krasne. ZTM rozmawia także z miastami, które są dużo dalej od Rzeszowa – z Łańcutem i Sędziszowskim Małopolskim – by do nich również uruchomić miejskie autobusy. 

Obecnie MPK, poza granice miasta, wozi pasażerów do Tyczyna, Lubeni, Świlczy i do strefy ekonomicznej w Jasionce w gminie Trzebownisko.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

24 KOMENTARZE

 1. autobusy powinny jeżdzić regularnie co 15-20 minut bez patrzenia na rozkład,zazwyczaj jest tak że przyjezdzają wszystkie naraz i robia sie ponad godzinne luki. nie ma nad tym kontroli bo nie ma monitoringu przyjazdu autobusu tak jak w Rzeszowie.niektóre wogóle omijają przystanki przejezdzając byle szybciej.
  W soboty i niedziele jest tragedia.Niby blisko do Rzeszowa ale nie ma czym dojechac a póżnym wieczorem też rzadko co jeżdzi.I niech sie Boguchwała nie chwali,że pozytywnie elektryzuje, bo to jakas ściema.autobusy powinny być skorekowane z przyjazdami i odjazadami Polskiego Busa-Flixbusa w szczególności te połączenia póżnym wieczorem lub wczesnie rano.

 2. Powiedział tu już nie jeden że włodarze gmin się obudzili bo zaczyna się im palić grunt pod nogami tylko do tej pory nas mieszkańców mieli daleko w poważaniu.
  Co do MPK to nie trzeba się martwić bo cały czas się rozwija i unowocześnia co do PKS-u to każdy wie że to relikt z poprzedniej epoki , dyszy ostatkiem sił ale nie długo bo jak nawet te autobusy się pojawia to gminy razem z PKS będą przyglądać się bankructwu . Dofinansowanie wisi na włosku już od października odejdzie Boguchwała, po wyborach na pewno zmieni się władza w Krasnem bo Wilego i jego ekipę, ludzie maja już dość to Krasne powróci do MPK . Wobec tego ten sztuczny twór komunikacji pod szyldem PKS-u przestanie istnieć .
  Ludzie w Krasnem maja już dosyć Wilhelma i jego spółki a wyprowadzenie MPK z gminy Krasne bez pytania się mieszkańców będzie miało finał w najbliższych wyborach , już im dziękujemy za kłamstwa jakimi nas obdarzali , Finałem będzie też kompromitacja wójta za przegrane sprawy w sadach o niedopuszczenie do referendum które należało się mieszkańcom , nie chciał REFERENDUM to i tak się doczekał wyborów , kluczem do tego wszystkiego będzie podanie 1150 mieszkańców {około} do prokuratury za rzekomo podrobione podpisy . Trzeba naprawdę być nie norm….. żeby podać swoich wyborców do prokuratury i to przed wyborami , takiego numeru nie było jeszcze na świecie jak coś takiego w ogóle mogło mu przyjść do głowy to jest niepojęte . Tak czy inaczej taki człowiek nie powinien zajmować tak poważnych stanowisk , idąc dalej to należało by się przeglądnąć temu dyplomowi bo sam twierdzi że ma jakiś dyplom prawniczy?

 3. Wprowadzamy od stycznia obowiązkową KARTĘ WIEŚNIAKA!Umożliwiającą wjazd do miasta na max.2 godziny po upływie tego czasu auto zostanie unieruchomione za pomocą SM. Jesteście wieśniakami czy chcecie tego czy nie…Wasi przodkowie zajmowali się rolnictwem i byli prostymi ludźmi.Tak jak WY…

 4. To nie gospodarz to krwiopijca -wampir wyssał wszystkie soki z tej dojnej krowy i jak ona pada to kwik robi i chwyta sie ostrza aby dalej pić choć odrobine jeszcze bo pragnienie spore
  a tu ” studnia” pusta .

 5. No nie kurs autobusu z miasta to powinien sie kończyć tam gdzie i chodnik na Lwowskuej czyli na lini granicznej bo przez tyle lat szanowna Gmina nie była w stanie trotuaru zrobić do Auchan tylko farbą majdneli na prawoskręcie kreske i zadowoleni taki pico -chodnik i kto dopuścił do takiego dziadostwa no kto ? A jto to jeszcze przyklepnoł
  Co do chodowli kur no zarobią na nioskach ale z jajami perpedes jak w XVIII-XIX wieku na nogach albo furmanką a co bedzie jak im lisy kury podprowadzą no fakt wtedy zasugerowana wizja sie spełni.

 6. Jaka kiełbasa to tylki parówki wyborcze bez musztardy – ruszyli sie z za biurek aby zamydlić oczy Wyborcom że cuś robią ; O !
  Ale uwaga słuszna trzymać ich na krótkiej smyczy najpierw przyłączyć sie do Miasta a śmietana do zlizania potem

 7. Mam nadzieję, że to wszystko tylko kiełbacha wyborcza… Jeśli autobusy MPK wjadą do gmin, to te za chiny nie włączą się do miasta. Trzymać za mordy tych burmistrzów i wójtów szczególnie tych z Boguchwały Trzebowniska i Głogowa.

 8. weź Niunek pooglądaj jakie tam są domy i samochody pod nimi. W Auchan nie robią zakupy tylko z Rzeszowa, ale ze wschodniego kierunku Łańcut, Przeworsk, Jarosław, Przemyśl. Nie sądzie aby ci mieszkańcy pchali się do zakorkowanego Rzeszowa, żeby do Auchmatana dojechać
  pozdro 600

 9. Dokładnie taka jest prawda. MKS za 1/3 tego co bierze ZTM wozi pasażerów więc jak się miało przez te wszystkie lata rozwijać Przedsiębiorstwo. Panowie Wójtowie i Burmistrzowie zaoszczędzone pieniądze inwestowali w swoje gminy i w du.ie mieli firmę którą dostali za darmo. Doprowadzić do upadłości i sprzedać resztę co jeszcze zostało, zapewne taki jest plan bo opcja polityczna która oddała państwową firmę kolegom, takie właśnie preferuje metody. Nie pozostaje chyba już nic innego jak zwrócić się do Ministra Skarbu o odebranie PKS-u Związkowi Gmin z powodu wieloletniej niegospodarności i doprowadzenia do upadku.

 10. Krasne w referendum jasno się wypowiedziało że nie chcą do Rzeszowa. Jak sobie zażyczyli tak trzeba i zrobić – koniec i kropka.

  Więc miejska spółka ZTM Rzeszów powinna kończyć kursy swoich autobusów MPK z 500 metrów przed Krasnem. Niech cebula z Krasnego zapierdala na piechotę pół kilosa. Myśleli że dadzą sobie radę? W Rzeszowie powstaje hipermarket tej samej sieci co w Krasnym. Po wybudowaniu już nikt tam z RZ nie pojedzie bo i po co. Jak upadnie u nich, nie będzie wpływów z podatków to zostanie im hodowla kur i żal że zostali sami z biedą. A wtedy należy ich dobić i wprowadzić 2 strefę i bilety po 7 złotych.

  Szach i mat motherfucker

 11. Ale obecnie jeżdżą do Boguchwały autobusy MPK linii nr 3. To nie jest tak, że to będzie jakaś całkowita zmiana dla gminy Boguchwała, bardziej rozszerzenie umowy.

 12. Do Pana Dronki, burmistrza Boguchwały. Kiedy coś się będzie dziać w miejscowości Racławówka? Mówi to Panu coś? Taka wieś w gminie. Może radny Piotr podpowie? Transport kuleje, ZG MKS i firma Kudlik choć się starają to nie zapewniają nawet minimum transportu i punktualności, choć to Kudlik jeździ bardziej punktualnie. Co do reszty – tak Pan walczył z Rzeszowem w przejęciu części wioski, a nic nie zostało zrobione w miejscowości. Oczywista oczywistość czyli straż pożarna i zakup wozu bojowego do dojazdu po pizzę do Niechobrzanki pominę milczeniem, niewarte zachodu i uwagi prezesa OSP oraz Urzędu Miejskiego. Ostatnie zebranie wiejskie to parodia, sołtys nie ma żadnej estymy, o poważaniu nie wspominając. Podział funduszu sołeckiego jakby był w 100% na OSP to ok, jak inne propozycje to be. Nie samą strażą w Niechobrzance człowiek żyje w gminie.

 13. Taaa… poszła po rozum do głowy… Ja tylko przypomnę, że współwłaścicielami ZG PKS są wójtowie i burmistrzowie kilku podrzeszowskich gmin, m. in. gminy Boguchwała i Krasne. Jeżeli wójtowie i burmistrzowie narzekają na słabą jakość usług, to pretensje mogą mieć tylko i wyłącznie do siebie, bo to oni tak rządzili przedsiębiorstwem przez ostatnie 8 lat. Osiem lat temu przejęli za złotówkę jeden z najlepszych PKS-ów w Polsce. Dziś firma jest na dnie. Przez 8 lat przepuścili cały majątek PKS-u. Doili krowę, nie dając jej żreć i nagle się dziwią, że krowa zdycha. Co to za gospodarz, co mając w posiadaniu firmę korzysta z usług konkurencji?

 14. Ciekawe kiedy wielomianu wójt gminy trzebownisko pójdzie po rozum do głowy i mpk wróci jak kiedyś na teren tej gminy do wszystkich miejscowości
  Dość tego buractwa z MKS
  My chcemy do Rzeszowa

Comments are closed.