Konsultacje społeczne na temat powiększenia Rzeszowa są niekorzystne dla miasta. Mieszkańcy Malawy nie chcą przyłączenia do stolicy Podkarpacia.

W niedzielę przeprowadzono konsultacje społeczne w Malawie w gminie Krasne. Mieszkańcy mieli wypowiedzieć się czy chcą, by ich sołectwo zostało przyłączone do Rzeszowa.

– Niestety, muszę poinformować, że wynik konsultacji jest niekorzystny dla miasta – poinformował w poniedziałek Krzysztof Kadłuczko, pełnomocnik ds. poszerzania granic Rzeszowa. – Przez dwa tygodnie usiłowałem zmobilizować tych, którzy chcieliby się przyłączyć do Rzeszowa i z przykrością muszę stwierdzić, że się nie udało.

W głosowaniu wzięło udział 1226 osób. Za przyłączeniem głosowało 441, przeciwko było 775, od głosowania wstrzymało się 10 osób. Uprawnionych do głosowania było 2100 osób.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Z wyników konsultacji nie był zadowolony prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, który bardzo mocno naciskał na przyłączenie sołectwa. – To, że od 2006 roku udało się nam Rzeszów powiększyć o 117 proc. to prawdziwy łut szczęścia. Dokonaliśmy tego dzięki przychylności ówczesnych ministrów. Obecnie sprawa jest o wiele trudniejsza – mówił prezydent. – Teraz, mimo wielokrotnych spotkań z mieszkańcami, nie udało nam się by zmienili zdanie. Sprawa Malawy jest przegrana.

Wyniki konsultacji nie są wiążące dla wojewody podkarpackiego, który w tej sprawie będzie wydawał swoją opinię. Ostateczna decyzja należy do Rady Ministrów. Ma na to czas do końca lipca 2014 r.

Obecnie Rzeszów liczy ponad 180 tys. mieszkańców i zajmuje 117 km kw. powierzchni. Władze miasta twierdzą, że dynamiczny rozwój Rzeszowa zmusza je do pozyskiwania nowych terenów.  Starania miasta zostały uwieńczone sukcesem i od 2006 r. Rzeszów powiększał się co roku o przyległe sołectwa: Słocinę (2006 r.) i Załęże (2006 r.), Przybyszówkę (2007 r. i 2008 r.), Zwięczycę (2008 r.), Białą (2009 r.), Budziwój (2010 r.), część Miłocina (2010 r.). Łącznie terytorium Rzeszowa zostało zwiększone o 62,68 km kw.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama