Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta w Głogowie Młp.

Rzeszów chce z gminy Głogów Małopolski wyciągnąć Pogwizdów Nowy, a Głogów Młp. chce się powiększyć o pięć sołectw. Pierwszy krok właśnie zrobił.

Urząd Miasta w Głogowie Młp. podał wyniki konsultacji społecznych na temat powiększenia miasta o pięć sołectw: Lipie, Rogoźnica, Rudna Mała, Wola Cicha i Zabajka. To właśnie w tym sołectwach oraz na osiedlach Centrum i Niwa podczas zebrań mieszkańców odbyły się konsultacje. 

Za włączeniem pięciu sołectw do Głogowa Młp. opowiedzieli się mieszkańcy obu osiedli Centrum i Niwa, a także mieszkańcy Rogoźnicy, Woli Cichej i Zabajki. Mieszkańcy Lipia i Rudnej Małej byli przeciw włączeniu ich sołectw do Głogowa Młp. Tamtejszy Urząd Miasta nie podał jednak dokładnych wyników konsultacji. 

Władze Głogowa Młp. twierdzą, że celem włączenia wspomnianych sołectw do miasta jest przygotowanie się do nowej perspektywy Unii Europejskiej 2021-2027. Będą w niej programy z myślą o małych i średnich miastach.

– Powiększenie Głogowa Młp. daje więc możliwość na rozpoczęcie procesu przygotowania i planowania inwestycji w perspektywie najbliższych 10 lat, a w przyszłości na skorzystanie ze środków finansowych na dalszy rozwój ośrodka miejskiego – poinformował Urząd Miasta w Głogowie Młp.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Teraz wyniki konsultacji zostaną przekazane do wojewody podkarpackiego, a następnie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, którzy zaopiniują plan powiększenia Głogowa Młp. Ostateczną decyzję podejmie Rada Ministrów. Jeżeli rząd się zgodzi na powiększenie Głogowa Młp., to jego powierzchnia zwiększy się z 13 do 30 km kw., a liczba mieszkańców z 7000 do blisko 12 tysięcy. 

Paweł Baj, burmistrz Głogowa Młp., zapowiedział, że jeżeli pięć sołectw stanie się osiedlami miasta, to w 2020 roku dostaną one po 100 tys. zł na inwestycje wybrane w ramach budżetu obywatelskiego. Na tych osiedlach mają być też opracowane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. 

Władze Głogowa Młp. uważają, że po włączeniu do miasta pięciu sołectw wzrośnie na nich wartość gruntów i czeka je dynamiczny rozwój. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama