Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta w Głogowie Młp.
Reklama

Rzeszów chce z gminy Głogów Małopolski wyciągnąć Pogwizdów Nowy, a Głogów Młp. chce się powiększyć o pięć sołectw. Pierwszy krok właśnie zrobił.

Urząd Miasta w Głogowie Młp. podał wyniki konsultacji społecznych na temat powiększenia miasta o pięć sołectw: Lipie, Rogoźnica, Rudna Mała, Wola Cicha i Zabajka. To właśnie w tym sołectwach oraz na osiedlach Centrum i Niwa podczas zebrań mieszkańców odbyły się konsultacje. 

Za włączeniem pięciu sołectw do Głogowa Młp. opowiedzieli się mieszkańcy obu osiedli Centrum i Niwa, a także mieszkańcy Rogoźnicy, Woli Cichej i Zabajki. Mieszkańcy Lipia i Rudnej Małej byli przeciw włączeniu ich sołectw do Głogowa Młp. Tamtejszy Urząd Miasta nie podał jednak dokładnych wyników konsultacji. 

Władze Głogowa Młp. twierdzą, że celem włączenia wspomnianych sołectw do miasta jest przygotowanie się do nowej perspektywy Unii Europejskiej 2021-2027. Będą w niej programy z myślą o małych i średnich miastach.

– Powiększenie Głogowa Młp. daje więc możliwość na rozpoczęcie procesu przygotowania i planowania inwestycji w perspektywie najbliższych 10 lat, a w przyszłości na skorzystanie ze środków finansowych na dalszy rozwój ośrodka miejskiego – poinformował Urząd Miasta w Głogowie Młp.

Teraz wyniki konsultacji zostaną przekazane do wojewody podkarpackiego, a następnie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, którzy zaopiniują plan powiększenia Głogowa Młp. Ostateczną decyzję podejmie Rada Ministrów. Jeżeli rząd się zgodzi na powiększenie Głogowa Młp., to jego powierzchnia zwiększy się z 13 do 30 km kw., a liczba mieszkańców z 7000 do blisko 12 tysięcy. 

Paweł Baj, burmistrz Głogowa Młp., zapowiedział, że jeżeli pięć sołectw stanie się osiedlami miasta, to w 2020 roku dostaną one po 100 tys. zł na inwestycje wybrane w ramach budżetu obywatelskiego. Na tych osiedlach mają być też opracowane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. 

Władze Głogowa Młp. uważają, że po włączeniu do miasta pięciu sołectw wzrośnie na nich wartość gruntów i czeka je dynamiczny rozwój. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

42 KOMENTARZE

 1. Za to twoje śmierdzące lotnisko nawet nie nalezy do Rzeszowa a do Gminy Trzebownisko nalezy Jasionka więc Rzeszów sobie je tylko przywłaszcza co jest śmieszne. Wasz Ferenc o mało się nie zesra by wyciągnąć wsie nalezące do Głogowa, przyłączenie tych Wsi w miasto Głogów to moim zdaniem obrona przed Ferencem który chce powiększać swój Mojrzeszów. PKS wygląda tam u was jak by był z średniowiecza ale buractwo do strefy do pracy się pcha do Rogoznicy i okolic prawda.

 2. Proszę sobie zobaczyć, jak wygląda lotnisko w KROŚNIE. Nie w Iwoniczy z baranami i śmieciami. W KROŚNIE, oddane do użytku dwa lata temu

 3. w którym miejscu idioto obraziłem ‘biednych ludzi z południa’ ? że przyjeżdżają się uczyć na PRz i zostają? chyba dobrze, bo miasto się rozwija.
  Rozumiem, że w świętokrzyskim też ludzie nie mają roboty, bo nie ma przemysłu i dużych miast, ale wynika to z historii regionu, a nie z braku powiększania Kielc.

  Hawk pisze jakieś bzdury, że ludzie z Głogowa żerują na wielkim Rzeszowie, o kozach z lotniska z Krosna ile nigdzie nie obraża, a ty wrzucasz jakieś wywody o szczęściu i egocentryźmie … co to ma do tematu skubania gmin z ilości mieszkańców, bo do tego się sprowadza polityka Ferenca, żeby dobić do 200 tyś., ale niech wykorzysta tereny już włączone, to a nie co chwilę referendum.
  Ludzie rodzą się w różnych miejscach na Świecie, rozumiem też, że ludzie mają gorzej w życiu, ale to ten temat…

 4. Wypisujecie, ze Rzeszow jest betonowy a wy wolicie domkijednorodzinne. A teraz z renka na sercu i lapka w gore, ktory nie jest kretaczem a jego domek nie widnieje w rejestrze jako gospodarstwo rolne zeby placic nizsze podatki od nieruchomosci? – pytanie do obywateli Glogowa. Do wiadomosci: Rzeszow bedzie mial wieksze przychody od nieruchomosci z samego Capital Towers lub Res Tower niz cale doxhody od nieruchomosci Glogowa.

 5. Jak Ty człowieku mało wiesz o świecie, aż smutne, a Twój egocentryzm aż oczy wypala. Nie będę cię przekonywał bo głupiego nie przekona a tylko ściągnie do swojego poziomu i pokona doświadczeniem. Powiem Ci tylko tak pojedź i zobacz tamtejsze strefy ekonomiczne, pojedź i zobacz jak funkcjonują gminy na Podkarpaciu nie sąsiadujące z Rzeszowem. Nie Musisz daleko, okolice Dynowa, Leżajska, Brzozowa. I nie obrażaj biednych ludzi z południa bo oni nie mieli szczęścia dostać działkę po dziadku w sąsiedztwie miasta wojewódzkiego.

 6. Hawk… żal dupe ściska, że powstała? i nie tylko tu, bo też w Mielcu (2x większa), Sędziszowie, Tarnobrzegu i teraz liczy się tu i teraz, a nie co by było gdyby… ludzie tam pracują i nie potrzebują sąsiedztwa Rzeszowa, na studia jeżdżą do Krakowa, a PRz uczy przyjezdnych ze wschodu i południa województwa, którzy chcieli się wyrwać do większego miasta o potem zostają. Piszesz, że gminy by pozdychały to odpowiadam, że sobie radzą bez Rzeszowa, dzieci chodzą tam do przedszkoli i większość spoza nie chce teraz mieszkać w zapierdziałym, betonowym i zadymionym Rzeszowie w bloku na 17 piętrze, tylko spokojnie w domku, ale jeden człowiek nie potrafi tego zrozumieć… mało ma już chętnych wiosek przyłączonych na wschód i południe? niech zabetonują tam, potem całe centrum przy Wisłoku i 200 tyś na metropolie spokojnie się zmieści. Jedyne co jeszcze młodzież korzysta ze szkół średnich w Rz…

 7. Dobrze powiedziane, powinni płacić podatek graniczny, albo murem ich ogrodzić jak w przykładzie Tramp- Meksyk.
  Problem idzie raczej w przyszłe pokolenia. Jak potworzą się Bobkowe miasta w sąsiedztwie Rzeszowa to za 50 lat Rzeszów będzie miał taki problem z jakim boryka się dziś Warszawa, czy Katowice.

 8. A po co nam następne zapyziałe, zaściankowe, katolskie wsie i sołectwa. Szkoda naszej kasy dla tych prostaków. Niech sobie siedzą w tych zaściankach i dają na tacę pedofilom.
  Ale trzeba im zrobić podatek graniczny. Na granicy miasta płać frycowe wieśniaku. Na Rzeszów. Bo z jego dobrodziejstw na co dzień korzytasz obłudniku z zaścianka.

 9. Z ust mi to wyjąłeś. To 100% prawda. Buraki z Trzebowniska i Głogowa to zaściankowy katotaliban. Ale jak trzeba robotę dla siebie i dla dzieci to zapieprzają do Rzeszowa.

 10. Burmistrzu, czy uważasz, że Warszawa lub Katowice funkcjonują dobrze przez to iż dookoła mają pierdyliard małych miasteczek. Czy Warszawa nie ma z tym problemu, czy Katowice nie chcą tego zakończyć i stworzyć Silesii?? Teraz myślisz tylko o swoim taborecie, ale taką postawą własnym wnukom przygotowujesz problem jaki dzisiaj posiada Warszawa czy Katowice. Odpuść sobie taboret na dobro przyszłych pokoleń, niezależnie od tego jak silnie Ci się zacietrzewił w głowie.

 11. Paola, jesteś aż w tak dużym błędzie, że mi się nie chce wyprowadzać z niego. Co Ty w ogóle piszesz ? W gminie Głogów radni faktycznie są tylko pro forma. Na 15 radnych 11 to ludzie burmistrza, 2 jest z komitetu kontrkandydata B, jeden z komitetu kontrkandydata C , jeden niezależny. Dwaj z tych czterech głosują tak jak tych 11, pozostali dwaj na 99 % głosowań byli ZA. Liczba interpelacji i zapytań – 0. Presja nie wychylania się z szeregu i robienia sobie wrogów środowisku zbliżonym do UG i lokalnego PiS jest zbyt silna

 12. Ferenc występuje, o przyłączenie terenów do Rzeszowa regularnie, ale wydaje mi się że on wcale nie chce, aby tak daleko idące poszerzenia dokonały się w jednym roku.
  Dlaczego? Pomyśl, jeżeli tyle terenów wiejskich zostałoby włączone do Rzeszowa to mogłoby to zaburzyć układ sił politycznych miasta i PIS uzyskałby większy udział władzy w mieście, a przyłączając tereny stopniowa co roku po kawałeczku PIS władzy nie przejmie.
  Potwierdzeniem tej tezy wydaje się czasowe wstrzymanie całej gminy Krasne z obawy przed utratą władzy.
  Dziwi mnie tylko fakt, że PIS do tej pory na to nie wpadł. Są to tereny wiejskie z większym elektoratem PISu i wciskając ich do Rzeszowa mieliby więcej zwolenników.

 13. Twój stary by pozdychał wielki mieszczuchu rzeszowski… ludzie z Głogowa, którzy pracują na strefie w dupie mają Rzeszów i nawet nie muszą tam jeździć, bo po co? no chyba tylko, żeby postać w korkach od Marszałkowskiej do Tesco… haha

 14. Panie Prezydencie Rzeszowa. Popieram Pana pomysł pod względem poszerzenia Rzeszowa, ale moim zdaniem jest on zrobiony niekompetentnie. Dlaczego? Bo powinien Pan w pierwszej kolejności dogadać się z radnymi,a nie z burmistrzami – tylko z radnymi, aby pozyskać sojuszników i mieć siłę podczas głosowania w obradach wiejskich. A jak się z nimi dogadać? Trzeba zapytać czego oni bronią i o co oni walczą. Czy oni walczą z pobudek historycznych? Raczej nie. Czy oni walczą w obronie własnych interesów ekonomicznych ponad dobro ogółu. Wydaje mi się że tak. A więc ja najpierw zaproponowałbym atrakcyjne posady w instytucjach miejskich.
  Dlaczego powinni się zgodzić – bo posada jest bardziej pewna na przyszłość niż kadencyjny radny. Jeżeli się zgodzą to mogą osiągnąć coś więcej w życiu, jeżeli się nie zgodzą mogą i tak stracić funkcję przy następnych wyborach.

 15. Wy serio myślicie, że Rzeszów potrzebuje firm ze strefy przy lotnisku? Przecież to jest strefa ekonomiczna, oni maja ulgi podatkowe a VAT większościowi docelowo trafi do Warszawy jako budżet państwa.
  Rzeszów potrzebuje gruntów położonych na równinach z dobrym dostępem komunikacyjnym.
  Powiem wam tak macie przerost formy nad treścią ponieważ Rzeszów po oddaniu do użytku Capital Towers i Olszynek Park będzie miał większe wpływy od nieruchomości niż wpływy z całej gminy większości zarejestrowane jako gospodarstwa rolne -)

 16. Obywatele Głogowa (oczywiście nie wszyscy) powiem wam kim jesteście. Jesteście: gnuśnymi wieprzkami, obłudnikami, hipokrytami i egoistami. Nie smućcie się sąsiedzi z Trzebowniska są wam równi, w końcu niedaleko pada jabłko od jabłoni a pra ojce pewnie wspólne-(.
  Dlaczego tak uważam, bo gdyby nie sąsiedztwo Rzeszowa to bylibyście zapyziałą dziurą a lotnisko wyglądałoby jak w Krośnie ze stadem baranów, lub kupą śmieci jak w Miejscu Piastowym. Gdyby nie sąsiedztwo Rzeszowa to nie byłoby zjazdu z autostrady i nie byłoby inwestorów. Jesteście obrzydliwymi egoistycznymi pijawkami. Wełbie macie kiełbie, hamujecie rozwój całego regionu tylko dlatego aby wam było dobrze i żeby budżetowej posady nie stracić. Spokojnie wasze dzieci i wasze wnuki w przyszłości was rozliczą-)

 17. A sąsiednie gminy to z czego mają dochody?? To pijawki żerujące na sąsiedztwie z Rzeszowem! Gdyby nie Rzeszów za miedzą do wszystkie te gminy kozy by pasły a po lotnisku biegałby barany tak jak w Krośnie. I nie pierdol bo gdyby nie Rzeszów to te gminy by z głody pozdychały. Taka jest prawda, brutalna ale niestety tak jest.

 18. W TYM ZA ŚMIECI I ZA ŚCIEKI… Może napiszesz ile się teraz płaci??? Bo tego roku gmina przesadziła zwłaszcza z podwyżką za śmieci, i nie pisz mi proszę że to przez nowa spalarnię. W sąsiednich gminach jakoś potrafili wyjść z tego cało (z wyjątkiem kilku z których Głogów bierze przykład), podwyżka o ok. 100%

 19. Bloków nikt ci tu nie wystawi, ponieważ obok jest lotnisko i nikt ci takie pozwolenia nie wyda. Obecnie już mamy podwyżki opłat w naszej gminie, wiec włączenie do Rzeszowa wyjdzie nam tylko na plus (np. autobusy MPK zamiast MKS).

 20. Baj i inni jemu podobni złamali prawo na zebraniu w Rogoznicy. Powołana komisja skrutacyjna biernie przyglądala się jak urzędnicy z ratusza pobieżnie liczą głosy. Niech Baj nie robi ludziom wody z mózgów. On juz 8 lat tylko obiecuje. Boi się bo bez strefy w Rogoznicy i zakładów w Rudnej Małej budżet Gminy leży z powodu zadłużenia.

 21. Dokładnie RM i Pogwizdow można odpuścić, zresztą we wiosce Pogwizdow i tak nie ma nic wartościowego, a zobaczymy za 10 lat kto się będzie śmiał… dynamiczny rozwój jak w Budziwoju haha

 22. jako się czyta takie wpisy ludzi bez pojęcia to ręce opadają, ale ok wytłumaczę spokojnie… Ferenc chciał zabrać ‘nie swoje’ wioski należące do gm. Głogów Młp., a Baj wciela tylko ‘swoje’ wioski z gminy do miasta Głogów Młp.
  W ramach jednego budżetu gminy wioski wejdą w granice miasta, a Ferenc kradnie wioski i uszczupla tym samym budżety innych gmin.

 23. rząd i wojewoda będą za powiększeniem Głogowa. Dlaczego? władzę Głogowa i władze centralne są z tej samej partii. Zrobią wszystko, żeby skutecznie i raz na zawsze zablokować aspirację Rzeszowa.

 24. Tak? a to ciekawe, mój głos jakoś wzięli pod uwagę. Nie tylko starsi decydowali, było też sporo młodych osób. PS. My chcemy zostać dzielnicą Rzeszowa 😉

 25. Rada ministrów Bajowi powinna tak samo pokazać gdzie ich miejsce jak Baj pokazał Rzeszowowi o przyłączenie miejscowości graniczących z Rzeszowem. Trzeba być wielkim hipokrytom jednemu nie ale mnie tak.

 26. Co ma do zaoferowania Głogów Małopolski? Uniwersytet, teatr, miejsca pracy, kino? Rzeszów powinien się rozwijać dla przyszłości naszych dzieci, żeby nie musiałby wyjeżdżać studiować i pracować do większych miast.

 27. A po co to całe bicie piany – co chwila ktuś te konsultacje robi i robi ludziom straszny miszung we łbie
  No trzeba jeszcze konsultacje czy sie do Wa-wy nie przyłączymy za 100 lat – co ?
  A to wystarczy cały Głogów + wszystkie gminy za jednym zamachem SRU – przyłaczamy do miasta innowacji o i pozamiatane szybko ,sprawnie i jest spokój z terenami i referendami na 500 ( pincet) lat
  Pokropek, bla,bla,bla – wstęgi,fanfary i do domu no do roboty ; O !

 28. Konsultacje w Rudnej Małej były żałosne. Moim zdaniem powinno się odbyć głosowanie tajne bo młodzież nie została dopuszczone do głosu a przecież oni powinni zadecydowac nie jakiś dziadek co opowiadał przedwojenne historie. My chcemy zostać dzielnicą Głogowa Małopolsiego.

 29. W Głogowie zdają sobie sprawę iż tereny Rogożnicy są cenne z punktu widzenia podatków z funkcjonujących tam przedsiębiorstw więc chcą je przygarnąć wcześniej do siebie zanim zrobi to Rzeszów.

 30. To dało się konsultacje zrobić w sołectwach? bo jak chodziło o Pogwizdów to mieszkańcom urząd konsultacje w Głogowie zrobił co by ludzie bliżej mieli he he takie żałosne pogrywania.

 31. Głogów włącza te wsie, żeby zahamować zakusy Rzeszowa, bo ciężej będzie zabrać osiedle miasteczka niż wieś z gminy. To jest główny powód

 32. Szczerze? To wolę do Rzeszowa. Wzrośnie wartość gruntów i czeka je dynamiczny rozwój? W Rzeszowie będzie jeszcze lepiej. Niech Baj trzyma łapy precz od RM.

Comments are closed.