Zdjęcie: Pixabay

Ceny nieruchomości nieustannie pną się w górę. Nie inaczej jest w Rzeszowie. Od początku roku ceny wzrosły tu o 15 procent. Jaka jest tego przyczyna?  

Jak wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, we wrześniu br. za m kw. nieruchomości (mieszkania i domy) w Rzeszowie trzeba było zapłacić średnio 9 709 zł, natomiast w styczniu br. – 8 445 zł. Od początku tego roku ceny wzrosły zatem aż o 15 procent.

Ceny powyżej 10 tys. zł 

Zdjęcie: materiały prasowe

Średnia cena za m kw. rośnie, gdy do oferty wprowadzane są mieszkania z ceną powyżej średniej. Takich w Rzeszowie nie brakuje. W ubiegłym miesiącu aż 34 proc. nieruchomości miało średnią ceną powyżej 10 tys. zł za m kw.

– Deweloperzy podnoszą ceny także ze względu na wysokie koszty budowy. Nie bez znaczenia jest również malejąca baza gruntów, a także duży popyt na mieszkania – zwraca uwagę serwis RynekPierwotny.pl. 

Nie ma nowych ofert

Zdjęcie: materiały prasowe

Od początku br. oferta rzeszowskich deweloperów sukcesywnie spada. Jak wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, na koniec września w ofercie znalazło się 1 355 mieszkań i domów. W styczniu było ich ponad 2 tys.

W ostatnich trzech miesiącach w Rzeszowie sprzedało się łącznie 433 nieruchomości. W tym czasie deweloperzy nie zaoferowali ani jednego lokalu. – Nadmierna biurokracja, malejąca liczba gruntów, niepewna gospodarka – wskazują na problemy deweloperzy. 

Chętnych coraz więcej 

Zdjęcie: materiały prasowe

Ostatnie miesiące charakteryzują się dużym wzrostem popytu na mieszkania. Program Bezpieczny Kredyt 2%, a także obniżki stóp procentowych spowodowały, że znacząco poprawiła się zdolność kredytowa Polaków.

W Rzeszowie widać wzrost zainteresowania zakupem mieszkania właśnie od lipca. Wtedy też rozpoczął się nabór wniosków z BK2%. 

oprac. (pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama