Zdjęcie: Komenda Powiatowa Policji w Kraśniku
Reklama

Grzywna lub kara ograniczenia wolności grozi 45-letniemu mieszkańcowi Rzeszowa, który pod koniec sierpnia usiadł okrakiem na pomniku Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku w województwie lubelskim. 

Mężczyzna sam zgłosił się do Komendy Powiatowej Policji w Kraśniku, która niedawno opublikowała w internecie zdjęcie i komunikat o poszukiwaniu sprawcy znieważenia pomnika Lecha Kaczyńskiego. Okazało się, że to 45-letni Marek Ł., mieszkaniec Rzeszowa. 

Mężczyzna zgłosił się na policję w poniedziałek po południu. Potwierdził, że to on 24 sierpnia br. usiadł okrakiem na pomniku. Jak przekazuje komenda w Kraśniku, 45-latek “złożył obszerne wyjaśnienia, co do swojego zachowania”.

– Mężczyźnie został postawiony zarzut dotyczący znieważenia pomnika. Mężczyzna został zwolniony, a sprawa została przekazana do prokuratury celem zastosowania środka karnego – poinformowała policja w Kraśniku. 

Przypomina jednocześnie, że za znieważenie pomnika lub innego miejsca publicznego urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności. 

Mirosław Węcławski, szef Prokuratury Rejonowej w Kraśniku, mówi nam, że w prokuraturze już zapadła decyzja, że do sądu trafi akt oskarżenia przeciwko Markowi Ł.

– Zrobimy to do końca września. Podejrzany potwierdził, że usiadł na pomniku, ale twierdzi, że nie chciał go znieważyć. Mężczyzna tłumaczył, że chciał sobie zrobić tylko zdjęcie na pomniku. W akcie oskarżenia nie będzie wniosku o dobrowolne poddanie się karze – mówi prokurator Węcławski. – Naszym zdaniem doszło do znieważenia pomnika, ostatecznie w tej sprawie wypowie się sąd – dodaje. 

Sprawa dotycząca pomnika Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku jest absurdalna. Policja wszczęła postępowanie, gdy 25 sierpnia w sieci pojawiło się zdjęcie, na którym widać mężczyznę siedzącego na barkach posągu byłego prezydenta RP.

Zdarzenie zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu. Gdy zrobiło się o nim głośno w całej Polsce, policja postanowiła ścigać sprawcę. 45-latek z Rzeszowa krzywdy pomnikowi nie zrobił.

Zdjęcie: Facebook.com / Kraśnickie Hity

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

56 KOMENTARZE

 1. Żeby za takie gówno szukać człowieka i marnować pieniądze podatników? Kpina i hańba. Policja idzie na łatwiznę i tyle. Cyklopa co pobił chłopaka w Jarosławiu nieudacznicy szukali dwa lata. Wiedzieli kto i co i gdzie i nic . To jest policja?. A jakiegoś pajaca co usiadł na pomniku ściga. Kpina i żenada . Prokuratura taka sama. I ja za to płace co miesiąc do budżetu.
  Ale tak się robi statystyki.

 2. Absurdalny to jest ten pomnik, nie powinien nigdy powstać, policja tylko dlatego się tym zajęła bo kogoś z PiS zakuło w godność. Dziwię się że mieszkańcy Kraśnika pozwolili sobie coś takiego postawić. Polityczny chłam.

 3. No racja widać że ten Jegomość dopiero wyczołgał sie z czworaków dworskich i go wszystko zaskoczyło chciał być wysoko jak Fornal dworski to i wylazł a że nie patrzył na co wyłazi no to jego wina – to se teraz bedzie dumał że lepiej mu było na stodołe sie wyspinać -O !

 4. Faktycznie, jest taki przepis: jest to artykuł 261 “Znieważenie pomnika lub innego publicznie urządzonego miejsca”. Brzmi on dokładnie tak, jak podaje artykuł: “Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.” Ten przepis docelowo chroni uczucia osób, dla których takie miejsce lub pomnik ma wartość jako symbol lub pamiątka. Należy dodatkowo wyjaśnić, że nie chodzi tu o pomnik prezentujący zwierzę czy jakiś przedmiot lub postać ludzką niemającą swego rzeczywistego historycznego odpowiednika (np. pomniki antycznych bóstw, mitycznych bohaterów, alegoryczne postacie).

  Jeżeli są ludzie, dla których opisywany pomnik (i jemu podobne) ma większe znaczenie i wartość, niż tylko kawałek metalu, to możemy to przyjąć do wiadomości lub nie. Możemy to uszanować lub nie. Mnie osobiście nie ucieszyłoby, gdyby ktoś siadał na pomniku przedstawiającego kogoś z mojej rodziny albo kogoś spoza niej, kogo cenię i szanuję.

  Zaznaczam, że nie identyfikuję się z żadną partią obecną na scenie politycznej. Nie jestem odbiorcą żadnego “plusa” i nie dotyczyły mnie do tej pory żadne polityczne marsze.

  Jeśli uznamy, że każde działanie, jakie nam tylko przyjdzie do głowy jest O.K., to za chwilę ktoś nam usiądzie na głowie, bo przykładowo “ma na to w tym momencie ochotę”. Nie żyjemy sami w społeczeństwie. Wszystkich nas dotyczą te same zasady zachowania.

 5. Prawdziwa małpa, nawet po pomnikach skacze, siadł okrakiem, wiedział jak to zrobić, prawdziwy wieśniak widać cała jego rodzina do dzisiaj jeździ na osłach, a potem poszedł pod sąd i zapalił znicz, konstytucja! ;D

 6. I bardzo dobrze, może dzięki temu żaden pomnik przez tego człowieka nie będzie już nigdy obracany. To, że Kaczyński nie był bohaterem a nawet możliwe, że rozbił samolot co pochłonęło wiele ofiar nie usprawiedliwia, że można dotykać jego pomnika. To dla wielu jest święty symbol, posąg kultu niczym bożek z metalu odlany!

 7. Tobie się skleił cały zestaw, bo zacząleś sam lewactwo, szkoda że nie prawactwo, środkoctwo, górnoctwo i dolnoctwo (wiem, słowa niespotykane w słowniku). Co ma “polityka” do czynu faceta? Co mają “lewaki” (słowo również niespotykane w słowniku) do pomnika? Opisałem moim zdaniem najbardziej dolegliwą karę dla “sprawcy zbrodni”, sądzę że jej wyegzekwowanie spowoduje znaczący postęp w patriotyźmie osobnika.

 8. Znowu histeria z powodu jakiegoś pomnika. Dobrze, że jakaś “niezależna” prokuratura nie podpięła tego zwariowanego wybryku jako obrazę uczuć religijnych sekty zwanej PiS.

 9. Opis dotyczy poważnej kwestii, a Ty czepiasz się mało istotnej ortografii? No powiem tak; szczęśliwy to Ty raczej nie będziesz bo w życiu będą Ci przeszkadzać nawet nie zgrabione liście u sąsiada.

 10. Wielkie brawa dla redakcja@rzeszow-news.pl, jednym zdaniem umiecie wywołać falę hejtu.
  “Sprawa dotycząca pomnika Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku jest absurdalna.”
  Absurdalna byłaby, gdyby Marek zrobił sobie zdjęcie stojąc obok odlewu i załapał się na zarzut znieważenia. Ale skoro wolał fotkę na barana…szacun za to, że sam się zgłosił na Policję

 11. Jutro weź mniejszą dawkę, bo dzisiaj Ci się chyba dwie tabletki skleiły.
  Jak nie widzisz różnicy i tak zabawnie zrownujesz głupotę ludzką ze sraniem przez ptaki.

 12. Niewielu widzących światełko w tunelu ma okazję o tym opowiadać…jak raz się przydarzyło to musisz uważać, sądząc po ilości jadu jaki wydzielasz 😉

 13. Do Bogusława Kaczyńskiego, znanego znawcy muzyki poważnej oraz “lewaka” też to się odnosi? Jest jeszcze jakiś adwokat Kaczyński w Warszawie… Jest już jakiś przepis w nocy uchwalony? Może o czymś nie wiem?

 14. Ciekawe jak prawactwo zareaguje na wielką p.ę burzoną na koszt RP w celu nieznanym przez służby powołane, bo pewnie niedługo takie będą. Albo na ludzi przy pomniku Mickiewicza. Tak samo trzeba odstrzelić ptaki, bo siądzie nieszczęsny na prawomyślnym pomniku i nie daj Boże weźmie się zesra. Obraza majestatu, prokurator będzie śledził ptaki? Facetowi zaaplikowałbym dwudniowe szkolenie w IPN na jego koszt co do postaci historycznych obecnie obowiązujących (zmienne w treści w odniesieniu do historii obecnie obowiązującej w szkołach publicznych), w godzinach 6:00 – 22:00. Zrozumie bałwan że mógł sobie krzywdę zrobić spadając. Bo jakby spadł, to by prawdy objawionej nie posiadł, a tak to będzie gotowy do celebracji najbliższych wyborów w przedziale 2018 – 2050, o ile dożyje.

 15. Pycha kroczy przed upadkiem. Ilość stawianych pomników przez PIS i stosunek społeczeństwa do owych pomników myślę, że jest idealną zapowiedzią pychy kroczącej przed upadkiem.

 16. Chyba literki Ci się pomyliły i chciałaś napisać od PICu. (tak na marginesie nie jest to powód do dumy i radości a już na pewno nie do chwalenia się, ponieważ jeżeli tak jest to świadczy tylko o: nie kompetencji i braku zaradności, że pracę trzeb szukać przez partyjnych kolegów, a nie przez własne kompetencje).

 17. Dzięki opatrzności, że ten zwyrodnialec nie podpalił świętego pomnika jak lewackie pedały podpaliły kwiecisty Krzyż na Placu Zbawiciela w Warszawie.
  GOTT MIT UNS

 18. ciekawe jak lewactwo by się wypowiadało jakby jakiś dzban, pokroju tego śmieszka 45-latka, usiadł sobie na pomniku Barbary Blidy…?

 19. Sporą część pomników z poprzedniego ustroju można śmiało znieważać, a nawet burzyć pod prawnym rygorem. Niestety nie wszystkie, więc najpierw należy skonsultować się z biurem IPN lub PiS.

 20. Kaczyński nie jest postacią historyczną więc nie można go znieważyć. Znieważeniem jest stawianie pomnika wprowadzającego w błąd obywateli.

 21. To jest powrót do komuny, ale nie radzieckiej tylko dużo gorszej. To się rodzi komuna habitowa. Ludzie sprzedali się za 500PLN (116E), a w Polsce powstaje państwo religijne jak na bliskim wschodzie tylko religia inna – ja nie żartuje. Ludzie kogo wy popieracie? Ludzi co zamiast ewolucji i badań DNA wieżą w śmierć dinozaurów z powodu braku miejsca na arce Noego? Dostaliście 500 a wartość waszego portfela przez spadek wartości pieniądza skurczył się o 1000. Co do Rzeszowian to przypominam pomijają ucięte dotacje o wyprowadzeniu gazownictwa do Jasła a służby celnej do Przemyśla.

 22. Co ma piernik do wiatraka nie ma co obsesji i zamordyzmu porównywać do zakazów które są wynikiem przebywania w tych miejscach milionów turystów a tu ani turystów a tym bardziej milionów zwykłe szaleństwo.Bareja by tego nie wymyślił.

 23. Wolność,równość,demokracja a i słowo za które można w ryj wyłapać Konstytucja.Komuna wiecznie żywa ciekawe kiedy ZOMO powstanie?Chociaż za komuny to lżej było bo nieraz dzieci się na pomnikach bawiły i jakoś to znosili he he

 24. Jest światełko w tunelu, że PIS to przeminęło z wiatrem-). Na ilość wypowiedzi w komentarzach tylko nieliczni PIS popierają. Za zrobienie pośmiewiska z Polski 25/1 i za wycofanie ewolucji z programu nauczania (według założeń ewolucji nie było więc trzeba założyć, że Kain po zabiciu Abla miał dzieci Ewą bo siostry nie posiadał – nawet jeżeliby posiadał to i tak kazirodztwo, a dinozaury wyginęły bo nie zmieściły się na arkę Noego), nie wspominając konstytucji, sądów itd. żyje ze zniecierpliwieniem gdy wypowiem PIS – przeminęło z wiatrem.

 25. Uważasz że 45 latek który zgodnie z prawem od wieku 18 lat w pełni samodzielnie odpowiada za swoje czyny ma mózg 4 czy 6latka, że sobie pozwolił na taką głupotę? Owszem powinien być jak rozumiem skazany za brak szarych komórek cofnięciem do pierwszej klasy podstawówki.
  Chyba nigdy nie zrozumiem lewackiej logiki wedle której lewactwo może wykonać dowolną głupotę bez konsekwencji gdyż istnieje wolność słowa, a narodowcom to nawet z biało-czerwoną flagą przejść w marszu.

 26. Igor:
  “Od 40 do 240 euro. Tyle będzie wynosić kara za jedzenie, picie w okolicy historycznych fontann w Rzymie. Zakaz dotyczy także mycia czy moczenia nóg.”
  A Rzym to ponoć kolebka cywilizacji

 27. Dzieci jak widza pomnik to sie wspinaja na niego, czlowiek tak juz ma, ze chce miec zdjecie na samej gorze. Jak robie zdjecia dzieciakom siedzacych tak jak ten pan co ma zostac skazany, to wychodzi na to ze moje dzieci: 4 i 6 latek tez moga zgodnie z prawem pojsc siedziec do paki, bo chcieli, a ja za to ze im umozliwilem wejscie? Jakas paranoja#

 28. “Nie popieram, ale w zupełności rozumie.”
  Rozumiem…
  Poza tym pełna zgoda, cokolwiek to ugrupowanie zrobiło dobrego to wyłącznie dla siebie!

 29. Nie popieram, ale w zupełności rozumie.

  Mija 3 lata rządów PiS w naszej ukochanej Polsce.
  Stawiam publiczne pytanie:
  Co przez te 3 lata PiS zrobił dla nas, zwykłych Polaków ?
  Co PiS zrobił konkretnie dla Ciebie ?
  Z czego jesteś dumny, zadowolony ?

 30. W myśl powiedzenia: Jaki kraj taki obyczaj. Czym dalej od cywilizacji i większa zaściankowość tym większa władza pisu. Pis rządzi jak kościół, tzn tam gdzie ludzie są nie oświeceni. Raz w życiu przeczytałem jedno zdanie, które pamiętam do dziś: Na Wsi rządził ksiądz i ciemnota – dzisiaj zamieniłbym ksiądz na fanatyczna prawica.

Comments are closed.