Reklama

Policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością komendy wojewódzkiej w Rzeszowie ustalili, kim jest mężczyzna, który w internecie nawoływał do zabójstwa prezydenta RP. Mieszkaniec Rzeszowa propagował w sieci faszystowskie symbole oraz nawoływał do nienawiści.

Policjanci zajmujący się tropieniem przestępczości w sieci jesienią ubiegłego roku pod artykułem na jednym z regionalnych portali ujawnili podejrzany wpis. Internauta w komentarzu o treści rasistowskiej zamieścił też swastykę.

– Podejrzewając, że mogło dojść do przestępstwa propagowania faszyzmu i nawoływania do nienawiści na tle różnic m.in. wyznaniowych, policjanci zabezpieczyli te materiały – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Aktywny po północy

Policjanci jednocześnie zaczęli ustalać tożsamość internauty. Okazało się, że miał konta na wielu portalach internetowych. Korzystając z tego samego nicku logował się na różnych forach, był „nocnym markiem”. Najbardziej aktywny stawał się po północy.

– Jego wpisy dotyczyły różnych sfer życia, a komentarze zwykle były krytyczne i dość radykalne. Forumowicz nie chciał zostać zidentyfikowany.  Próbował ukryć numer IP swojego komputera korzystając z narzędzi anonimizujących go w internecie poprzez zagraniczne serwery – twierdzi policja.

Policjanci z nowo powstałego wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie tropili wszelkie ślady, jakie internauta zostawił w sieci. Analizowali historię logowania, jego aktywność na różnych portalach i forach.

Śledząc każdy ruch użytkownika natrafili na wpis, który wysłał z komputera o numerze IP polskiego operatora. To pomogło ustalić jego tożsamość. Okazał się nim 48-letni mieszkaniec Rzeszowa, nigdzie nie pracujący.

Materiały w tej sprawie przekazano do Prokuratury Rejonowej dla Miasta Rzeszów, która wszczęła w tej sprawie postępowanie.

Nawoływał do zabicia Komorowskiego

Na dzień przed wizytą prezydenta Bronisława Komorowskiego na Podkarpaciu, na jednym z lokalnych portali pojawił się wpis nawołujący do zabicia głowy państwa. Autorem była prawdopodobnie ta sama osoba, która wcześniej zamieszczała rasistowskie wpisy.

Wtedy zdecydowano o zatrzymaniu tego człowieka. Mężczyzna był zaskoczony wizytą funkcjonariuszy. Początkowo zaprzeczał, aby miał związek z tą sprawą, tłumaczył, że ktoś korzysta z jego konta użytkownika.

– Twierdził wręcz, że nic nie wiedział o prezydenckiej wizycie. Jednakże już wstępne oględziny jego komputera zaprzeczyły tej wersji – informuje KWP.

Policja przeszukała mieszkanie rzeszowianina. Zabezpieczono w nim 3 komputery i blisko 3 tysiące płyt CD i DVD.

– Mężczyzna usłyszał zarzuty publicznego propagowania faszyzmu, nawoływania do nienawiści na tle różnic rasowych i wyznaniowych, poza tym nawoływania do zabójstwa prezydenta RP oraz jego znieważenia. Przyznał się i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze – dodają policjanci.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: