Zdjęcie: Pixabay

Kolejne kryptooszustwo w Rzeszowie. 72-letnia kobieta straciła ponad 200 tys. zł, bo uwierzyła w szybki zarobek na internetowych platformach inwestycyjnych.

Mieszkanka Rzeszowa na początku stycznia br. w internecie trafiła na ogłoszenie dotyczące internetowych inwestycji. Wypełniła formularz. Po krótkim czasie odezwał się do niej nieznany mężczyzna. Zaoferował kobiecie założenie konta na specjalnej platformie inwestycyjnej oraz wpłatę 1200 zł. Pieniądze miały być pomnażane w wyniku inwestycji.

72-latka codziennie sprawdzała stan konta i była zadowolona z „zysków”. Po około dwóch miesiącach postanowiła wypłacić pieniądze, ale „makler” namówił kobietę, by założyła portfel na giełdzie kryptowalut „Binance”. Mieszkanka Rzeszowa wpłaciła jeszcze prawie 5 tys. dolarów jako podatek za wypracowane zyski.

Kobieta wpłaciła kolejne 9 tys. dolarów za licencję oraz 4 tys. dolarów na konto WISE.  Zainstalowała też oprogramowanie AnyDesk – przestępcy przejęli w ten sposób wszystkie aplikacje, które rzeszowianka miała zainstalowane na urządzeniu. Kolejne telefony o konieczności wpłacania dodatkowych pieniędzy, nadal w kobiecie nie wzbudzały podejrzeń.

– 72-latka precyzyjnie wykonywała wszelkie instrukcje internetowych naciągaczy, zakładając kolejne rachunki. Udostępniła im również skan dowodu osobistego i dane do kont – opisuje asp. sztab. Magdalena Żuk, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. 

Advertisement

Gdy kobieta końcem maja dowiedziała się, w jaki sposób działają internetowe platformy inwestycyjne, i że mogła paść ofiarą e-oszustów, było już za późno. W konsekwencji straciła ponad 212 tys. złotych. W ubiegłym tygodniu mieszkanka Rzeszowa zgłosiła oszustwo funkcjonariuszom Komisariatu Policji na Nowym Mieście. 

Rzeszowscy policjanci apelują i przypominają, jak nie dać się naciągnąć internetowym oszustom. Nie wierz w łatwy i szybki zysk. Przed zainwestowaniem, sprawdź czy podmiot nie znajduje się na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącymi inwestowania w kryptowaluty,

Przed zainwestowaniem, poczytaj opinie w internecie o podmiocie/platformie, porozmawiaj z kimś, komu ufasz, nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej. Nie przesyłaj nikomu skanów swoich dokumentów, nie instaluj dodatkowego oprogramowania, które zalecają ci rozmówcy/analitycy rynku.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama