Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Aby wejść na koncert, należy przynieść dary – żywność długoterminową, artykuły higieniczne, apteczki, leki, baterie i powerbanki.

Zdjęcie: materiały organizatorów

Najprawdopodobniej nie ma dzisiaj artysty w Polsce, który w jakiś sposób nie solidaryzuje się z Ukrainą, od ponad dwóch miesięcy zbrojnie atakowanej przez Rosję. Nie inaczej jest z Miłoszem Pękalą i zespołem 1984. Artyści wystąpią w Rzeszowskich Piwnicach (ul. Rynek 26), 4 maja, o godzinie 20:00.

Miłosz Pękala, od wielu lat, jako solista lub kameralista, bierze udział w wielu prestiżowych koncertach, festiwalach i różnorodnych projektach artystycznych, obejmujących zarówno muzykę współczesną, rozrywkową jak i etniczną. Specjalizuje się w grze na wibrafonie, zestawach multiperkusyjnych oraz instrumentach latynoamerykańskich.

Pękala jest rzeszowianinem z urodzenia i absolwentem klasy perkusji Akademii Muzycznej w Warszawie. Studiował także w The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze pod kierunkiem prof. Gerta Mortensena. Kompozycje Pękali znajdują się na fonogramach m.in. kwartetu Kwadrofonik, duetu perkusyjnego Pękala Kordylasińska Pękala.

Wspólnie z Bartłomiejem Wąsikiem na zamówienie festiwalu Malta, Miłosz Pękala zrealizował balet „Ksenofonia. Symfonia dla innego”, którego reżyserem był Jan Komasa. W 2019 roku na zamówienie Teatru Polskiego Radia napisał muzykę do spektaklu/słuchowiska „Garbus”, Sławomira Mrożka reżyserowanego przez Jerzego Schejbala.

W 2019 roku kompozycja „Radio for Vibraphone” przeznaczona na wibrafon i taśmę otrzymała II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Peles w Portugalii. W tym samym roku utwór „Noise Study” znalazł się na fonogramie „Birthday Party” poświęconym Włodzimierzowi Kotońskiemu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W swoim dorobku Miłosz Pękala ma trzy albumy solowe: „Monopercussion” (BÓŁT Records, 2018), „Monopercussion 2” (BÓŁT Records, 2021), „8 Pieces in Differnt Tempos” (Gustaff Records, 2021).

Legenda nowej fali

1984 to z kolei rzeszowska legenda polskiej nowej fali, ciesząca się zasłużonym statusem kapeli kultowej w swoim nurcie. Na czele grupy stoi do dziś jeden z jej liderów i założycieli, gitarzysta oraz autor wszystkich tekstów – Piotr „Mizerny” Liszcz, a sama formacja, po latach obfitujących w liczne zawirowania i zmiany w składzie, ma się dziś dobrze jak nigdy.

Koncerty 1984 to energetyczne, chwytające za gardło sety, przywodzące na myśl skojarzenia z takimi wykonawcami jak choćby Swans czy No Means No z ich najlepszych lat. Mimo iż od słynnego debiutu kapeli na dużej scenie festiwalu w Jarocinie w 1985 roku upłynęło już trochę czasu, zespół wciąż konsekwentnie kroczy swoją ścieżką.

W 2020 roku ukazał się ich kolejny album „Piękny jest świat”, wydany przez Antenę Krzyku.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama