Zdjęcie: Pixabay

25 sierpnia rozpoczną się wypłaty czternastej emerytury. Nie trzeba składać żadnego wniosku, świadczenie zostanie wypłacone z urzędu.

Wsparcie w tym roku otrzyma ok. 9 mln emerytów i rencistów. Wypłaty czternastej emerytury rozpoczną 25 sierpnia br. Emeryci i renciści pobierający świadczenia w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł – otrzymają „czternastkę” w pełnej wysokości. To 1338,44 zł.

– Tak jak w ubiegłym roku stosowany będzie mechanizm „złotówka za złotówkę”, dzięki któremu przekroczenie kryterium np. o 200 zł nie będzie równoznaczne z brakiem prawa do dodatkowego świadczenia – wyjaśnia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

I tak dla osób pobierających świadczenia wyższe niż 2900 zł czternasta emerytura zostanie pomniejszona o kwotę tej nadwyżki. W tym roku „czternastka” trafi do ok. 7,7 mln osób w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln otrzyma w wysokości pomniejszonej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W 2022 r. na ten cel przeznaczono ok. 11,4 mld zł. Czternasta emerytura będzie wypłacana z urzędu, a to oznacza, że nie ma konieczności ubiegania się o nią. Pierwsze wypłaty „14” ruszą 25 sierpnia. Kolejne terminy wypłaty w ZUS to: 1, 5, 6, 10, 15 oraz 20 września.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama