Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, dziwi się, że radni PiS, którzy pracują także u marszałka Władysława Ortyla (PiS) kwestionują decyzję swojego szefa. 

– Marszałek popiera naszą inwestycję. Dziwię się, że podlegli mu pracownicy cały czas atakują nas i twierdzą, że proponowany przebieg drogi jest zły – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. – Poinformuję marszałka, co robią jego pracownicy – zapowiada.

O co chodzi? O obwodnicę południową i radnych klubu PiS: Marcina Fijołka, Jerzego Jęczminionkę i Waldemara Szumnego, których klub cały czas na sesjach Rady Miasta krytykuje Ferenca za obwodnicę. Cała trójka, oprócz bycia radnymi, pracuje także w Urzędzie Marszałkowskim na wysokich stanowiskach. 

Temat obwodnicy powrócił w ub. tygodniu, gdy do ratusza z Warszawy wiceprezydent Marek Ustrobiński przywiózł analizę najważniejszych inwestycji drogowych w kraju, przygotowaną w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, zarządzanym przez PiS. 

Dokument, w którym znajdowało się 52 inwestycje, w tym i nasza obwodnica, wskazał, że z trzech wariantów obwodnic to ten proponowany przez ratusz jest właściwy i według tej koncepcji droga powinna być wybudowana. Opis wszystkich proponowanych wariantów drogi południowej znajduje się TUTAJ. 

W ub. r. za pierwotnym wariantem miejskim był także zarząd województwa podkarpackiego, który jest obsadzony politykami PiS, jak i Starostwo Powiatowe, na czele którego stoi także polityk PiS – Józef Jodłowski. Swoje stanowiska z pozytywna opinią dla budowy obwodnicy wyrazili, marszałek jak i starosta, w stosownych uchwałach w lutym 2017 roku.

Te wszystkie okoliczności spowodowały też, że miasto wróciło do kontynuacji prac projektowych. – Projekt jest już ukończony w 90 proc. – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Teraz miasto musi jeszcze przygotować odpowiednie dokumenty, aby dostać zezwolenie na budowę, którego wcześniej wojewoda Ewa Leniart (PiS) nie chciała wydać, co zakończyło się tym, że miasto straciło szansę na potężne dofinansowanie z Unii Europejskiej, które opiewało na kwotę 227 mln zł. 

Ratusz liczy na to, że pieniądze unijne na relegalizację obwodnicy znajdą się jeszcze pod koniec tej unijnej perspektywy finansowej. Takim rzutem na taśmę udało się wybudować m.in. most Mazowieckiego z 85-procentowym dofinansowaniem

Marcin Fijołek, szef klubu PiS, przypomina, że uchwały zarządu województwa podkarpackiego, jak i starostwa, na które powołuje się prezydent, dotyczyły tylko i wyłącznie zgodności z prawem wniosku o budowę drogi, który złożył ratusz i zgodności  planów zagospodarowania przestrzennego województwa. – I nic więcej. Po stronie prezydenta leżało zadbanie o społeczny aspekt tej inwestycji – uważa Marcin Fijołek.

Pozytywnie o wariancie obwodnicy południowej proponowanej przez ratusz wypowiedziano się także na szczeblu ministerialnym. – To nie jest ofcialnie stanowisko ministerstwa – zauważa Fijołek i odsyła do MIiR, aby zapytać o stanowisko oficjalne resortu. 

 To wszystko oznacza tylko tyle – w kotle przedwyborczym się gotuje, a zupa pod nazwą “obwodnica południowa” wrze. 

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

17 KOMENTARZE

 1. Byłem w 9 krajach świata mieszkałem w wielu miastach stolicach / dużych i małych nie akceptuje wiele decyzji ratusza ale jedno trzeba podkreślic z grajdoła jakim było miasto w latach 50-tych ubiegłego wieku mamy mini metropolie fakt wiele jeszcze jest do zrobienia ale te przepychanki z tą trasą przez Wisłok są irytujące tu nie ma co bić piany tylko dążyć do jednego ; aby inwestycje zacząć bo to trasa na kolejne 50- 100 lat –
  zostanie tak jak droga : Rzeszów – Przemyśl którą budowano karczując las jak B.Chrobry szedł na Kijów
  Nie ważne czy to kiełbasa wyborcza czy martadela wyborcza bez musztsrdy : robić wszystko aby pierwsza koparka zaczeła kopać i to już a nie obkładać sie kwitami i przelewac tą wode z Wisłoka z jednego garnuszka do drugiego

 2. Głosujcie na prezydenta z PIS. Zmienią się tylko deweloperzy i charakter przeznaczenia inwestycji. Zamiast wieżowców i dróg będą wam budować kościoły.

 3. Dla jednych idolem jest Lewandowski, dla innych idolem jest Doda, albo Wiśniewski. Dla mnie wielkim człowiekiem jest Tadeusz Ferenc, pomimo iż nie zawsze zgadzam się z jego poglądami. W obecnej sytuacji jest już starszą osobą, która mogła by już być na emeryturze i jeździć sobie na ryby, a mimo to oddaje się całkowicie miastu i robi to efektywnie. Życzę Panu z całego serca aby wygrał Pan najbliższe wybory i przez okres następnej kadencji przygotował Pan godnego następce tak aby to miast i Pański dorobek nie szczęzły w rękach zakłamanego i obłudnego ProPisu.
  Powodzenia i dużo sił do pracy-)

 4. Nieskromnie, zobaczyłem już każde miasto wojewódzkie w Polsce i każde województwo (nie jako kierowca tira). Popieram Twoją wypowiedź. Miasto przy swoim budżecie i liczbie mieszkańców jest chyba najlepiej zarządzane w zestawieniu do całego kraju. Ja uważam, że Panu Tadeuszowi Ferencowi należy się w przyszłości pomnik. Z tak niewielkiego miast doprowadził je do rangi zadbanej dużej aglomeracji. W mojej ocenie lepiej od Rzeszowa wypada tylko Wrocław i Gdańsk ale tam są inne możliwości i miasta miały inny start.

 5. Dziś za Ferenca masz między pasami dróg czy przy budynkach trawniczki przystrzyżone jak w Anglii i kolorowe nasadzenia nazw roślin o których zwykły człowiek nawet nie wie że takie istnieją.

  Rzeszów prezentuje się jak zachodnie bogate miasto. A zobacz sobie na youtubie filmy o Rzeszowie za czasów prezydenta z pis pana Szlachty. Nie uwierzysz. Na filmie trawa po kolana nieskoszona i albo pokrzywy albo mlecze. Mury odrapane i zero ścieżek rowerowych.

  Wrzucić Ci kilka linków żebyś docenił pracę tego już nie młodego człowieka którego tak krytykujesz?

 6. Uwaga! Kiełbasa wyborcza “ferencówka”. Spożywanie grozi nieodwracalnymi zmianami w mózgu.

  FERENC MUSI ODEJŚĆ!!! Rzeszów NIE dla BUCzaka!!

 7. Artykuł pisany pod kątem tow. Ferenca przez jego własny portal-ik tj. rzeszow-news.pl. Prawda jest całkiem inna o czym doskonale wie redaktor….! Każdą informację można wypaczyc!!!

 8. Te Kultysy, Fiołki, Buczaki nie mogą się określić. Raz bardzo chcą zrobić na złość panu Ferencowi i zablokować obwodnicę a dwa góra w Warszawie wie że niedługo wybory i ich ludzie z pisu pozbawili Rzeszów 227 mln złotych unijnego dofinansowania. Więc wymyślili przynajmniej udawać że pis chce obwodnicy.

  Moja rada będą wybory to raz na zawsze podziękować Pisowi za całokształt blokowania rozwoju Rzeszowa. Odpoczną sobie 5 lat w pośredniaku to będą mieli czas przemyśleć swoje szkodliwe zachowanie. A nie po to blokowali żeby teraz budować. Po prostu pali im się grunt pod nogami i są osrani bo wybory tuż tuż.

  Nie dajcie się im nabrać.

 9. Wojewoda nie chciała wydać pozwolenia czy nie mogła ze względów formalnych? Stronniczość tego artykułu aż się przelewa.

 10. Proszę poprzyj to odpowiednimi dokumentami opiniodawczymi z wiarygodnych źródeł (fakt itp. takimi nie są) a nie rzucaj pustymi hasłami.

 11. “Ferenc poirytowany” – demencja w ostrej postaci, “towarzysz dziadek” już nie myśli racjonalnie tylko reaguje emocjonalnie… chyba że to nerwy bo już wziął hajsy od developerów?

Comments are closed.