Zdjęcie: materiały prasowe

Mira Krupa jest uczennicą 2 klasy Szkoły Muzycznej I stopnia w Rzeszowie. Od  teraz także laureatką konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych. Przed nią prawdziwy debiut literacki.

Mira Krupa brała udział w 6. edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”, organizowanego przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. To największy w kraju konkurs dla młodych pisarzy, w którym nagrodą dla laureatów jest prawdziwy książkowy debiut. 

33 najlepsze prace

W tym roku jury zaproponowało uczniom podstawówek, także ukraińskojęzycznych, by napisali opowiadanie detektywistyczne. Młodym tropicielom tajemnic spodobał się ten pomysł. Dzieci przysłały 1507 opowiadań, w których odkrywały różne sekrety, rozwiązywały zagadki i usiłowały znaleźć odpowiedzi na ważne pytania.

Spośród nich jury konkursowe wybrało 33 prace, które jesienią zostaną opublikowane w książce pokonkursowej. Będzie w nich można znaleźć także opowiadanie “Dlaczego warto sprzątać?” Miry Krupy. Oto fragment:

„Wróciłam do pokoju, rozejrzałam się i zauważyłam buteleczkę z napisem „mały jak komar”. Wypiłam łyk i stałam się nagle całkiem mała. Wtedy zobaczyłam, że w ścianie, przy której stałam, jest niewielka dziurka. Weszłam w nią, a po kilku krokach zobaczyłam malutkie miasteczko.

– Kim jesteście? – zapytałam napotkane istoty.

– Krasnalami! – odpowiedziała jedna z nich. – Witaj. Mam na imię Koltek i mam sto lat.

– A ja jestem Lucynka i mam siedem lat. Jestem człowiekiem i przyszłam tu, bo…
i opowiedziałam Koltkowi i innym całą moją historię.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Przykro mi. My, krasnale kradniemy jedną do trzech rzeczy u niesprzątających, tak na miesiąc-dwa – tłumaczył. – Ale jeden krasnal się zbuntował i kradnie o wiele więcej rzeczy, i u niesprzątających, i u tych, co sprzątają.

– Okropność! – zawołałam. -Do głowy przyszedł mi pewien pomysł”.

Rozbudzić kreatywność i talent

Celem konkursu „Popisz się talentem” jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych.

Udział w „Popisz się talentem” daje dzieciom szansę także na prawdziwy debiut literacki. Co roku opowiadania minimum 30 laureatów publikowane są w książce pokonkursowej.

Prace ocenia 5-osobowe jury: Małgorzata Węgrzecka, redaktor naczelna magazynu Świerszczyk; Rafał Witek, autor powieści dla dzieci; Wojciech Widłak, autor książek dla dzieci; Monika Hałucha z polskiej sekcji IBBY oraz Małgorzata Jankowska z wydawnictwa Nowa Era.

Jury przyznaje nagrody w dwóch grupach wiekowych: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. W każdej z tych kategorii co roku zostaje wyłonionych wyłonionych 15 laureatów, których opowiadania są potem publikowane. Do tej pory ukazało się 5 książek pokonkursowych.

oprac. (la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama