Zdjęcie: materiały ZG PKS

Zaczęły się wakacje, sezon odpoczynku i podróży. Aby dobrze się bawić i spędzić miło czas, nie trzeba wyjeżdżać daleko. Oto przegląd najciekawszych miejsc i atrakcji w okolicach Rzeszowa, do których wygodnie dojedziesz liniami Międzygminnej Komunikacji Samochodowej.

Gdzie nad wodę?

Szukającym idealnego miejsca na relaks podczas upalnych letnich dni, polecamy Kompleks Basenów Kąpielowych w Boguchwale przy ul. Kolejowej (można tam dojechać autobusami nr 108, 223, 203, 208). Do dyspozycji odwiedzających są dwa baseny – rekreacyjny, wyposażony w atrakcje typu grzybek wodny, kanał sztucznej rzeki, gejzer powietrzny czy zjeżdżalnie i brodzik dla dzieci, w pobliżu którego znajduje się plac zabaw.

Spośród krytych pływalni, oferujących równie ciekawe atrakcje, należy wymienić basen w Sokołowie Małopolskim (jeżdżą tam autobusy nr 215 i 216), krytą pływalnię „Fala” w Nowej Wsi (autobusy nr 202, 214, 215, 216, 224, 234) czy znajdującą się w Głogowie Małopolskim Pływalnię „Wodnik” (autobusy nr 301, 302, 305, 311, 312, 314).

Ponadto, zachęcamy do odwiedzenia otwartych od 2002 roku terenów rekreacyjno-sportowych w Hucisku (autobusy nr 305, 306, 312), gdzie oprócz małego zalewu znajduje się boisko sportowe i zadaszone stoły, przeznaczone do organizowania spotkań i pikników.

W miejscowości Bratkowice na uwagę zasługuje zalew, znajdujący się w leśnym otoczeniu, który w miesiącach wakacyjnych nadzorowany jest przez ratowników WOPR (autobusy nr 201, 204, 205).

Z kolei w Gminie Hyżne, spragnieni wodnych kąpieli wypocząć mogą nad zalewem w Dylągówce (autobusy nr 240, 241). Na jego terenie, zlokalizowanym obok stoku narciarskiego „Ostra Góra”, znajduje się też  boisko do piłki plażowej i grill.

Co warto zobaczyć?

Okolice Rzeszowa są idealne do jednodniowych wycieczek. W Czudcu warto zobaczyć ruiny zamku, położone na wzgórzu nad Wisłokiem (tzw. Zamczysko). To jedna z niedawno odkrytych budowli tego rodzaju w Polsce (autobusy nr  208, 210).

Na miłośników dworków i pałacyków czeka także Pałac Lubomirskich w Boguchwale. W tej miejscowości zlokalizowany jest również Rynek Miejski wraz ze zrewitalizowanym zabytkowym spichlerzem (autobusy nr 108, 223, 203, 208).

Ponadto w Tyczynie odwiedzający mogą zobaczyć wiele ciekawych miejsc, m.in. Pałac Wodzickich wybudowany w XIX w. czy Muzeum Regionalne (autobusy nr 235, 240, 241, 246, 250, 251, 260, 261, 262).

W Hyżnem trzeba odwiedzić zabytkowy kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, wewnątrz którego znajduje się obraz z wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem, kamienna chrzcielnica z 1592 r., bogato zdobiony złotem ołtarz oraz dzwon „Jan” (autobusy nr 237, 240, 241).

Wielbicielom pięknych i dalekich widoków polecamy położony na wzgórzu w Niechobrzu Górnym Krzyż Milenijny wraz z platformą widokową. Daje się stamtąd obserwować okolicę nawet w promieniu 40 km (autobusy nr 210, 223).

Takich miejsc jest więcej. Przy drodze powiatowej w miejscowości Kąkolówka powstał punkt widokowy, wyposażony w lunetę optyczną (autobus nr 261). W Malawie istnieje możliwość wyjścia na wieżę widokową „Magdalenka” (autobus nr 206).

Natomiast w Gminie Hyżne proponujemy podziwianie pięknych i rozległych pejzaży z kilku punktów m.in. z przysiółka Nowa Wieś, skąd roztacza się widok na dolinę Tatyny, oraz z punktu krajobrazowego przy drodze Błażowa – Hyżne, który umożliwia podziwianie doliny Srebrnika (autobusy nr 237, 240).

Będąc w Gminie Hyżne, warto zobaczyć najdłuższy i najstarszy tunel kolejki wąskotorowej, który znajduje się w Szklarach. Powstał on, podobnie jak sama kolejka, na początku XX w. i ma długość 602 m. Tunelem biegnie torowisko Przeworskiej Kolei Dojazdowej, po którym kursuje turystyczna kolejka Pogórzanin (autobus nr 241).

Aktywny wypoczynek

W Głogowie Małopolskim zapraszamy do otwartego niedawno parku miejskiego im. Aleksandra Ładosia. Na jego terenie znajdują się liczne ścieżki dla pieszych i rowerzystów, wiata do tańca, altana grillowa, boisko do siatkówki plażowej oraz wiele atrakcji dla najmłodszych m.in. plac zabaw, linarium czy skałka wspinaczkowa. W sezonie letnim, odwiedzający mogą wypożyczyć sprzęt wodny np. kajaki, łódki i rowerki bądź odpocząć na piaszczystych plażach przy zbiornikach wodnych (autobusy nr 301,302, 305, 311, 312, 314).  

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Tereny gmin związkowych obfitują w liczne szlaki pieszo-rowerowe. Amatorom wędrówek polecamy Rezerwat „Bór” w Głogowie Małopolskim, który stanowi pozostałość po Puszczy Sandomierskiej (autobusy  nr 301, 305, 311, 314).

Na terenie Gminy Czudec, w miejscowości Babica, swój początek mają dwa szlaki pieszo-rowerowe o długości 27 km i 17 km (autobusy nr 208, 209). Przez gminę Hyżne przebiega Zielony Szlak im. gen. Władysława Sikorskiego o długości 26 km i Niebieski Szlak górski o długości 40 km.

Natomiast Szlak Czarny o długości 5 km w całości położony jest w granicach gminy Hyżne. Prowadzi on z Dylągówki, obok zbiornika wodnego na Srebrniku i Ostrej Góry do Leśnictwa Hyżne (autobusy nr 240, 241).

Z kolei osobom, które chciałyby rozpocząć przygodę z jeździectwem, proponujemy kilka ośrodków. Na terenie gminy Głogów Małopolski zapraszamy do Ludowego Klubu Jeździeckiego w Zabajce (autobusy nr 302, 312) lub do stadniny koni „Leśna Wola” (autobus nr 303).

W Chmielniku można odwiedzić stadninę koni „Palomino” (autobusy nr 236, 237, 238, 246), a w Woli Rafałowskiej Klub Jeździecki Folkowa Podkowa (autobusy nr 236, 238, 246). Na terenie gminy Czudec, w malowniczej miejscowości Pstrągowa, znajduje się Ośrodek Jeździecki Siedlisko Janczar (autobusy nr 133, 208). W Dylągówce proponujemy stadninę „Boska Dolina” (autobusy nr 240, 241).

Tym, którzy lubią spędzać czas wędkując, polecamy znajdujące się z dala od zabudowań
stawy w Tarnawce, sąsiadującej z miejscowością Zabratówka (linia 237, 238).

Zajęcia dla dzieci i młodzieży

W regionie nie zabraknie aktywności dla najmłodszych. Gminna Biblioteka w Chmielniku organizuje na wakacjach dwa turnusy zajęć plastyczno-artystycznych, ruchowych oraz kulinarnych dla dzieci w wieku 6-10 lat (autobusy nr 236, 238, 237, 246). Pierwszy turnus odbędzie się w dniach 11-15.07, a drugi 18-22.07 (zapisy w bibliotece).

W miejscowości Łąka (gmina Trzebownisko) można wziąć udział w zajęciach artystycznych i wydarzeniach kulturalnych, których bogaty wachlarz oferuje nowopowstałe Centrum Kultury i Sztuki (autobusy nr 221, 238).

Z kolei Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem proponuje dwa turnusy półkolonii. Pierwszy z nich rozpoczął się w tym tygodniu, natomiast drugi zaplanowano w terminie od 8 do 12 sierpnia (autobusy nr 240, 241).

Szczegółowe informacje, dotyczące organizowanych w regionie aktywności i wydarzeń, takich jak rodzinne pikniki, dni gminy, rajdy rowerowe, koncerty czy kina plenerowe, dostępne są na stronach internetowych poszczególnych gmin.

Pytania zadawane najczęściej przez podróżujących Międzygminną Komunikacją Samochodową

Na pytania Pasażerów odpowiadają Remigiusz Wzorek, Przewodniczący Zarządu Związku Gmin PKS oraz Sławomir Porada, Zastępca Przewodniczącego Zarządu.

Czy w trakcie wakacji młodzież obowiązują te same zniżki, co w roku szkolnym?

Zależy nam, aby zachęcić młodzież szkolną z regionu do korzystania z komunikacji publicznej. Warto podkreślić, że gminne bilety samorządowe dla dzieci i młodzieży uczącej się do 26. roku życia obowiązują również w wakacje i upoważniają ich posiadaczy do nielimitowanych przejazdów na terenie poszczególnych gmin – wyjaśnia Remigiusz Wzorek, Przewodniczący Zarządu Związku Gmin PKS.

Czy są jakieś specjalne zniżki na wakacje przy zakupie biletów?

Przypominamy o atrakcyjnej ofercie biletowej skierowanej do osób niepełnosprawnych oraz seniorów, w formie biletu samorządowego socjalnego rocznego lub biletów jednorazowych z ulgami. Bilety te umożliwiają przemieszczanie się nie tylko po terenie gmin, ale także korzystanie z całej sieci komunikacyjnej, organizowanej przez Związek Gmin – dodaje Remigiusz Wzorek.

Jakie autobusy obsługują linie MKS ? Czy spełniają oczekiwania Pasażerów?

W swoich działaniach, zarząd od wielu lat zwraca szczególną uwagę na poprawę komfortu, bezpieczeństwa i standardu floty autobusowej. W ostatnich latach, dzięki zrealizowanemu projektowi pod nazwą „Rozwój gospodarki niskoemisyjnej…”, udało się pozyskać 54 nowe, wygodne i ekologiczne autobusy. W maju br. podpisana została umowa z Firmą BUS-Import na dostawę kolejnych trzech autobusów marki ISUZU. Liczymy, że wyjadą one na trasy jeszcze w tym roku. Nie jest to ostatnia inwestycja w tabor, którą planujemy zrealizować – zapewnia Sławomir Porada, Zastępca Przewodniczącego Zarządu. Gorąco zachęcamy do korzystania z komunikacji publicznej, bo rozkład jazdy jest dobrze dopasowany do rozmaitych potrzeb naszych podróżnych – dodaje.

Reklama