Fot. Jakub Szymczuk / KPRP

– To naprawdę rewolucja – mówił w czwartek wieczorem w podrzeszowskim Zaczerniu prezydent RP Andrzej Duda, podczas prezentacji urządzenia wykrywającego koronawirusa z oddechu w ciągu paru sekund.

Andrzej Duda przyjechał do Zaczernia, gdzie swoją siedzibę ma ML System, producent i dystrybutor paneli fotowoltaicznych. Duda przyjechał do firmy już po raz drugi. Gościł u niej w 2016 roku. To wtedy, podczas Kongresu 590, firma otrzymała prezydencką nagrodę gospodarczą dla małych i średnich przedsiębiorstw. 

Najnowszym produktem ML System jest Covid Detector. To urządzenie, które pozwala wykrywać koronawirusa z oddechu w ciągu paru sekund. Działa na podobnej zasadzie, jak policyjny alkomat. Przyjazd Dudy do podrzeszowskiej firmy był zaskakujący. Media dowiedziały się o tym na kilka godzin przed prezentacją urządzenia. 

Duda mówił, że Covid Detector jest „niezwykły”, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy dotknięci pandemią COVID-19.

– To urządzenie, które wykrywa COVID z oddechu w ciągu mniej niż 10 sekund. Urządzenie, mam nadzieję, które zapobiegnie wielu zachorowaniom na koronawirusa, uratuje wielu ludzi od infekcji, ale przede wszystkim ułatwi życie społeczeństwu być może na całym świecie – mówił prezydent RP. 

Rozsławić firmę na całym świecie 

Zdjęcie: Jakub Szymczuk / KPRP

Według Dudy odkrycie Covid Detectora w podrzeszowskiej firmie jest „wielką dumą nie tylko Podkarpacia, ale całej Rzeczypospolitej”. – Wierzę, że wkrótce – po badaniach klinicznych – urządzenie będzie mogło trafić do masowej produkcji i – mam nadzieję – rozsławi firmę na całym świecie – zachwalał Andrzej Duda. 

Dawid Cycoń, prezes ML System mówił, że „na naszych oczach dokonuje się rewolucja, rewolucja technologiczna walki z koronawirusem”. – W przyszłości być może z innymi wirusami – przewiduje Cycoń.

ML System stworzył urządzenie w kilkadziesiąt dni. Sama koncepcja urodziła się już w maju ub. r. W czwartek podrzeszowska firma otrzymała zgodę komisji bioetyki lekarskiej na przejście do fazy badań już na gotowych wymazach. – Spodziewamy się bardzo szybko wyników w zakresie czułości i wykrywalności urządzenia – mówił Dawid Cycoń. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Duda: to rewolucja w Polsce i z Polski

Zdjęcie: Jakub Szymczuk / KPRP

ML przewiduje, że Covid Detector będzie masowo używany np. w zakładach pracy, na lotniskach, czy przejściach granicznych. Urządzenie nie będzie wymagało specjalistycznej obsługi. Ma diagnozować wirusa i eliminować osoby, które w danej chwili zarażają.

– Wierzę, że po wdrożeniu masowej produkcji tego urządzenia pokonamy wirusa bardzo szybko nie tylko w skali naszego regionu, Polski, ale również w skali całego świata – podkreślał prezes Cycoń. – To urządzenie jest niezwykłym przypadkiem innowacyjnej myśli, wręcz genialnym – zaznaczał Andrzej Duda.

Prezydent przetestował na sobie Covid Detector w laboratorium ML System. Po dmuchnięciu w otwór po kilku sekundach wyświetlił się wynik – był negatywny. – To rewolucja. Ona dzieje się w Polsce i z Polski – dodał prezydent Duda. 

Detector na stadionach i koncertach?

Szefostwo ML System wpadło na pomysł stworzenia Covid Detectora, gdy zaczęło obserwować mutowanie się wirusa i problemy ze szczepionkami. – Dziennie w Polsce na testy wydaje się 16 mln zł. To urządzenie temu zaradzi. Ono ma ogromny potencjał rozwojowy – powiedział Dawid Cycoń.

Covid Detector będzie mógł być wykorzystywany do wykrywania mutacji wirusa oraz zwykłej grypy oraz innych patogenów niezwiązanych z wirusami. Plan przewiduje, że urządzenie byłoby wykorzystywane także podczas masowych koncertów lub meczów na stadionach. Każdy, kto wchodziłby na teren obiektu, byłby szybko przebadany. 

Zdjęcie: Jakub Szymczuk / KPRP

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama