Zdjęcie: Anna Hartman-Ksycińska
Reklama

„To jest rzecz wtórna” to projekt dokumentalny o nastolatkach z Rzeszowa stojących u progu dorosłości. Autorką zdjęć jest Anna Hartman-Ksycińska. Fotografie będzie można oglądać od soboty, 26 lutego.

Anna Hartman-Ksycińska z aparatem przygląda się̨ grupie przyjaciół. Poznała ich, gdy byli w ostatnich klasach liceum. Towarzyszy im, gdy spędzają ze sobą wolny czas i wspierają rekompensując tym braki w rodzinie czy w szkole. Czasem z fotografii przebija się smutek i niepewność, a czasem radość i wolność. Projekt stawia pytania o tożsamość́ młodzieży, i proces ich dojrzewania.

Zdjęcie: Anna Hartman-Ksycińska

„A potem jest taki moment, który tak naprawdę jest procesem, kiedy uświadamiasz sobie, że twoja przepustka niewinności zaczyna wygasać. I teraz to świat patrzy na ciebie. (…) Musisz się̨ stworzyć od początku” – napisała 19-letnia Julia, córka fotografki.

Anna Hartman-Ksycińska jest doktorem nauk medycznych, pediatrą i anestezjologiem, od  kilku lat na równi z medycyną pasjonuje się fotografią. Interesuje ją fotoreportaż i dokument, przede wszystkim dotyczący szeroko pojętych praw człowieka, jego miejsca w społeczeństwie i związku człowieka z naturą.

Hartman-Ksycińska jest absolwentką programu mentorskiego Sputnik Photos 2019/2020 oraz finalistką konkursu im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia” 2020. Wystawa „To jest rzecz wtórna” w ubiegłym roku była prezentowana podczas Opolskiego Festiwalu Fotografii.

Wernisaż wystawy „To jest rzecz wtórna” odbędzie się w sobotę, 26 lutego, o godzinie 18:00. Z kolei w niedzielę, 27 lutego, premierowe spotkanie z autorką, projektantką oraz edytorką książki Anny Hartman-Ksycińskiej pod tym samym tytułem. Początek o godz. 11:00.

Zdjęcie: Anna Hartman-Ksycińska

oprac. (la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama