Mobilny dentobus na Podkarpaciu już jest. W trasę ruszy w połowie lipca [FOTO]

Bieszczady to pierwszy kierunek podkarpackiego dentobusu, czyli mobilnego gabinetu stomatologicznego. Zęby najmłodszych na Podkarpaciu będą lepiej leczone. 

 

Na Podkarpacie trafił w końcu jeden z zakupionych przez Ministerstwo Zdrowia dentobus, czyli w pełni wyposażony mobilny gabinet dentystyczny. Resort zarządzany przez Łukasza Szumowskiego za jeden taki pojazd zapłacił 1,5 mln zł. Łącznie kupił ich 16, tak, aby każde województwo miało swój dentobus. 

– Dentbus będzie jeździł po terenie województwa podkarpackiego, aby przeciwdziałać  rozwoju próchnicy, która dotyka 90 proc. naszych dzieci. Pełne wyposażenie dentobusu pozwoli na diagnostykę stanu uzębienia, leczenie, a także uświadomienie rodzicom, że potrzeba wizyty w gabinecie stomatologicznym jest konineczna – mówiła w piątek w Rzeszowie Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. 

Zadaniem dentobusu jest uzupełnienie tzw. medycyny szkolnej i ma stanowić wsparcie dla systemu opieki stomatologicznej dla dzieci.

– Na Podkarpaciu mamy około 650 gabinetów stomatologicznych, ale tylko 73 znajdują się w szkołach, a to oznacza, że dostępność w placówkach edukacyjnych do dentysty jest zdecydowanie za mała. Dlatego chcemy dotrzeć z dentobusem do miejscowości, które mają utrudniony dostęp do stomatologa – mówi Robert Bugaj, dyrektor podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie. 

Obsługę medyczną w dentobusie będzie spracować trzyosobowy zespół złożony ze stomatologów i asystentów stomatologicznych Centrum Medycznego Lux Med. W pojeździe będą oni mieli do dyspozycji m.in. fotel dentystyczny, sprzęt do przeglądu i leczenia uzębienia, piaskarkę, wstrząsarkę do wypełniania zębów, rentgen, czy komputer, który pozwoli na bieżące prowadzenie dokumentacji medycznej.  

W dentobusie będa wykonywane m.in. przeglądy dentystyczne jamy ustnej u dzieci i młodzieży, fluoryzacja, usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie oraz cała profilaktyka. Z wizyt w mobilnym gabinecie będą mogły bezpłatnie skorzystać uczniowie do 18. roku życia. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dentobus w trasę ruszy w połowie lipca prosto do Bieszczadów, aby dzieci, które tam przyjeżdżają na kolonie, miały możliwość sprawdzenia uzębienia. Mobilny gabinet będzie w danej miejscowości pojawiał się w zależności od potrzeb.   

Szczegółowa trasa dentobusu jest jeszcze w opracowaniu. Szczegółowe informacje na jej temat pojawią się na stronie podkarpackiego NFZ oraz w miejscowościach, gdzie będzie dentobus. 

Stomatolg Patrycja Sela zachęca, aby swoje pociechy przyprowadzać do dentobusów, które z uwagi na swój wygląd i nietypową formę wizyty mogą stać się świetna okazją, aby dziecko zapoznało się z tym, jak wygląda wizyta u stomatologa. 

– Wizyta adaptacyjna, pokazanie dziecku, jak ma dbać o zęby i jamę ustną są bardzo ważne, ponieważ później taka osoba nie będzie odczuwała lęku przed wizytą u dentysty – przekonuje Patrycja Sela. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama