Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Wystawa „Modowy Luksus” to zabytkowa kolekcja historycznych strojów oraz akcesoriów damskich. To również dobra okazja, aby zobaczyć jak moda reagowała na potrzeby kobiet i postęp technologiczny.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie skompletowało kolekcję ponad 200 ubrań damskich i modowych akcesoriów. Eksponaty pochodzą głównie z krajów Europy Zachodniej, a także Stanów Zjednoczonych oraz Dalekiego Wschodu. Powstały od połowy XIX stulecia, aż do lat 50. XX wieku. Zbiór pochodzi z prywatnej kolekcji Hanny Szudzińskiej.

Luksusowe i ekskluzywne

W szklanych gablotach prezentowane są stylowe ubrania, ale również szykowne dodatki. Efektowne, bogato zdobione, haftowane, złocone, koronkowe i z piórami. Suknie, gorsety, buty, torebki, wachlarze, parasolki i szkła toaletowe. Wszystko luksusowe, ekskluzywne, wyglądające jak dzieła sztuki.

– Ale wystawa „Modowy luksus” odnosi się nie tylko do damskiego ubioru i wizerunku – tłumaczy Beata Kuman, kurator wystawy. Pokazuje także zmiany w estetyce ubioru, wywołanych transformacją kulturową oraz postępem technologicznym, na przestrzeni 100 lat, do połowy ubiegłego wieku.

– Postępująca mechanizacja przemysłu tekstylnego obniżała koszty produkcji, a jednocześnie napędzała wymagający rynek modowy – mówi Beata Kuman.

Obiekt pożądania

Nowe technologie pozwoliły zastąpić naturalne materiały syntetykami. I moda umiejętnie korzystała z tych wynalazków. – Szczególnie w dwudziestoleciu międzywojennym, nowe tworzywa stały się popularne w jubilerstwie, czy w wyrobie torebek.  

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– W latach 50. XX wieku za ekskluzywny obiekt pożądania uchodziły puzderkowe i kuferkowe torebki. Dzięki błyszczącej strukturze imitującej np. marmur czy masę perłową, święcił triumfy wśród zamożnej, amerykańskiej klienteli – mówi kurator wystawy.

Dużą część kolekcji stanowią szkła toaletowe, głównie z lat 30. ubiegłego stulecia.
– Zapach perfum zamknięty w flakonie z atomizerem, zdobił toaletkę nowoczesnej kobiety i jednoznacznie kojarzył się z buduarowym luksusem – dodaje Beata Kuman.

Wystawa prezentuje także związki mody z rozwijającymi się w połowie XIX wieku ruchami kobiecymi. Ich działalność spowodowała, że w damskiej garderobie znalazł się kostium czy strój sportowy. – Aktywność zawodowa kobiet sprawiła również, że niezbędnym dodatkiem stała się skórzana torebka – mówi Kuman.

Zwiedzanie z kuratorem

Wystawa „Modowy luksus” w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie będzie czynna do końca maja przyszłego roku. Ekspozycję będzie można obejrzeć także z kuratorem – w wybrane niedziele (19 grudnia, 23 stycznia oraz 27 lutego). W związku z epidemią i wprowadzonymi obostrzeniami, limit uczestników wynosi 8 osób i nie obowiązuje zaszczepionych.

Muzeum kupiło zabytkową kolekcję historycznych strojów oraz akcesoriów damskich w ubiegłym roku. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama