Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

W sobotę w rzeszowskiej Plazie pod hasłem „Moja krew, twoje życie” odbędzie się zbiórka krwi. Krew mogą oddawać osoby między 18. a 65. rokiem życia. 

Akcję wspólnie organizują Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Plaza i sklep Decathlon. Zbiórka krwi odbędzie się przed wejściem do Plazy od strony al. Rejtana w specjalnym krwiobusie. Rejestracja rozpocznie się o 10:00 i potrwa do 14:00.

Na krwiodawców czekać będą dodatkowe atrakcje – strefa sportu, w której będzie można zostawiać swoje dziecko na czas oddawania krwi. Będzie można skorzystać z porad Izabeli Nowickiej, dietetyka z gabinetu Bonne Sante, oraz poznać analizę składu masy ciała. Każdy, kto odda krew, otrzyma specjalny „koktajl dla krwiodawcy” i będzie mógł wziąć udział w konkursie „zgaduj-zgadula”.

Akcja „Moja krew, twoje życie” organizowana jest ze względu na braki krwi określonych grup. Organizatorzy wraz z RCKiK w Rzeszowie chcą w ten sposób pomóc uzupełnić zapasy, które mogą uratować życie potrzebującym. Obecnie RCKiK najmniej w swoich zapasach ma krwi o grupie: 0 Rh- i B Rh-. 

Chcesz oddać krew? Sprawdź, czy możesz!

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Przed przystąpieniem do akcji należy pamiętać, że dawcą krwi może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 lat. Zgłaszając się do oddania krwi bądź jej składników (osocza czy płytek krwi) trzeba mieć ze sobą dokumentem tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. Może to być: dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport.

Każda osoba, która decyduje się zostać honorowym dawcą krwi, powinna być zdrowa, wypoczęta oraz przed oddaniem spożyć lekkostrawny i niskotłuszczowy posiłek, a także wypić około 1,5 litra płynów (woda mineralna, soki).

W dniu poprzedzającym oddanie krwi nie należy pić alkoholu oraz ograniczyć palenie papierosów na minimum 24 godziny przed oddaniem krwi. 

 oprac. (jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama