Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Henryk Kukuła, seryjny morderca, który na sumieniu ma zabójstwo czwórki dzieci, w 2020 roku opuści Zakład Karny w Rzeszowie.

O Kukule, któremu w przyszłym roku kończy się kara 25 lat więzienia, w środę napisała katowicka “Gazeta Wyborcza”. Gazeta zastanawia się, czy zostanie on objęty tzw. ustawą o bestiach. Jeśli tak, po odbyciu kary Henryk Kukuła trafiłby wtedy do zamkniętego ośrodka w Gostyninie na Mazowszu. 

Jak na razie, do Sądu Okręgowego w Rzeszowie nie trafił żaden wniosek ze strony dyrekcji rzeszowskiego Zakładu Karnego, by Kukułę umieścić w Gostyninie. Sędzia Tomasz Mucha, rzecznik SO w Rzeszowie, w rozmowie z “Wyborczą”, powiedział, że do sądu docierały już sygnały, że takiego wniosku należy się spodziewać. 

Gazeta cytuje Romana Hulę, byłego komendanta głównego policji, który Kukułę zatrzymał po jego pierwszym morderstwie. Hula nie ma wątpliwości, że Kukuła po odbyciu kary więzienia nadal powinien być izolowany od społeczeństwa. “Jeśli ten człowiek wyjdzie na wolność, będzie zabijał dalej” – uważa Roman Hula

Henryk Kukuła to polski seryjny morderca i pedofil, zwany “Monstrum z Chorzowa”.  Jak podaje Wikipedia, Kukuła w 1980 roku, gdy miał 14 lat, w Chorzowie zamordował 5-letnią dziewczynkę. Po śmierci zbezcześcił zwłoki, wkładając palce do jej pochwy.

Młodego Kukułę umieszczono w zakładzie wychowawczym w Krupskim Młynie. Tam skatował na śmierć 9-letniego syna wychowawcy. Kukuła zgwałcił martwego chłopca. Został za to skazany na 15 lat więzienia. Na mocy amnestii z grudnia 1989 roku wyrok obniżono mu do 10 lat.

W kwietniu 1990 roku Henryk Kukuła opuścił zakład karny, a w lipcu 1990 roku zgwałcił i zamordował w Rudzie Śląskiej dwóch braci: 5-letniego Radosława W. i 7-letniego Roberta W. Za tę zbrodnię Kukuła został skazany na 25 lat więzienia. Do wyroku doliczono mu 3 lata i 9 miesięcy pozbawienia wolności z wcześniejszego wyroku.

Dodatkowy rok pozbawienia wolności, Henryk Kukuła otrzymał za napaść na strażnika więziennego. W 2020 r. skończy odbywać karę, przebywa na “esce” – oddziale specjalnym. Służba Więzienna z Rzeszowa nie udziela żadnych informacji o Kukule. – To podobny przypadek, jak Mariusza Trynkiewicza – słyszymy nieoficjalnie od funkcjonariuszy SW.

Trynkiewicz to inny seryjny morderca, który zabił czterech chłopców. Do lutego 2014 roku przebywał w rzeszowskim więzieniu, potem trafił do ośrodka w Gostyninie. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: