Polska powoła centrum zbrodni wojennych. Blinken w Rzeszowie: 2,75 mld $ na pomoc

Reklama

– Bezpieczeństwo jest absolutnym priorytetem – mówił w sobotę w Rzeszowie premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. USA mają przeznaczyć 2,750 mld dolarów na pomoc humanitarną.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Premier Mateusz Morawiecki i minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotkali się z Antonym Blinkenem w rzeszowskim hotelu Bristol. Najpierw Morawiecki relacjonował przebieg rozmowy z Blinkenem. Przedmiotem spotkania oczywiście była rosyjska inwazja na Ukrainę, która trwa już dziesiąty dzień. 

Premier Morawiecki stwierdził, że z sekretarzem Blinkenem rozmawiał także na temat wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Szef polskiego rządu przypomniał, że w Polsce obecnie jest już ponad 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy i Polska zabiega także o odpowiedni sprzęt, by „bronić naszego nieba”. 

„Sankcje muszą być miażdżące”
Zdjęcie: Krystian Maj / KPRM

Morawiecki z Blinkenem rozmawiał także o sankcjach nałożonych na Rosję. Według premiera, są one „coraz bardziej bolesne dla Moskwy”. – To bardzo ważne, ponieważ NATO nie jest w stanie wojny z Rosją, jednak chcemy dopomóc w zakończeniu tej wojny i w utrzymaniu suwerenności Ukrainy – mówił w Rzeszowie Mateusz Morawiecki. 

Dodał, że razem z Antonym Blinkenem byli zgodni w tym, że Ukraina, broniąc się przed agresją rosyjską, walczy nie tylko o swoją suwerenność, ale o bezpieczeństwo całego NATO. Morawiecki atak Rosji na Ukrainę nazwał „okropną inwazją”. Podkreślił, że sankcje na Rosję muszą być „szczelne”, żeby „żaden bank nie był wyłączony z systemu SWIFT”. 

– Żeby zamrożenie aktywów było możliwie szerokie – mówił premier. Wspomniał, że za kilka dni w Paryżu odbędzie się szczyt Rady Europejskiej i do tego czasu sankcje na Rosję muszą być „bardzo zdecydowane, miażdżące”. – Zdecydowanie uderzające w machinę wojenną Władimira Putina – powiedział w Rzeszowie Morawiecki. 

Morawiecki: Putinowi odciąć gotówkę 

Z Antonym Blinkenem premier rozmawiał też o alternatywnych źródłach dostaw gazu i ropy. Według Morawieckiego, to właśnie te dostawy z Rosji dzisiaj dają na bieżąco „gotówkę Putinowi”, z której finansowane są działania wojenne rosyjskiego dyktatora. – Trzeba Kreml i Moskwę od tego odciąć – uważa Mateusz Morawiecki. 

Premier stwierdził, że Polska kończy budowę gazociągu bałtyckiego do Norwegii, a także pozyskuje coraz więcej ropy z Arabii Saudyjskiej. – Mamy alternatywne dostawy – zapewniał Morawiecki.

Obecną sytuację na Ukrainie nazwał „rzeczą bez precedensu w ostatnich dziesięcioleciach”. Premier powiedział, że NATO musi „budować jeszcze mocniejszą architekturę bezpieczeństwa we wschodniej części Europy”, a Antony Blinken – jak stwierdził Morawiecki – „w pełni zgadza się umocnić bezpieczeństwo Polski, Litwy, Rumunii, Węgier i Słowacji”. 

– To ważne, że sojusznicy mówią dokładnie na tej samej długości fali, bo bezpieczeństwo jest dzisiaj absolutnym priorytetem – podsumował rozmowę z sekretarzem Blinkenem premier Morawiecki.

Centrum dokumentacji zbrodni wojennych
Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Z Antonym Blinkenem rozmawiał także szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. – Mając za sobą bolesne doświadczenia z przeszłości, Polska będzie konsekwentnie domagać się rozliczenia zbrodniarzy wojennych. To nasz dług wobec mieszkańców Gerniki i Wielunia, których ofiary nigdy nie możemy zapomnieć – powiedział po spotkaniu Rau. 

Polska powoła centrum dokumentowania zbrodni wojennych na Ukrainie, liczy na współpracę z USA. Rau powiedział, że rosyjska agresja na naszego wschodniego sąsiada doprowadziła do kryzysu humanitarnego na „niewyobrażalną skalę”. Rau stwierdził, że naszym obowiązkiem jest pomoc uchodźcom, których może być niedługo milion.

Od początku działań wojennych Rosji na Ukrainie do Polski uciekło już 787 tys. osób, tylko minionej doby polską granice przekroczyło 106 tys. osób, w sobotę do godz. 7:00 odprawiono 33,7 tys. osób, to o 34 procent więcej niż w piątek.

Zbigniew Rau zapewniał w Rzeszowie, że Polska nigdy nie uzna zmian terytorialnych, które są „wynikiem bezprawnej, niesprowokowanej agresji”. Szef polskiego MSZ stwierdził, że Rosja, która terroryzuje społeczność ukraińską, strzela do domówi i mieszkań, elektrowni jądrowych i pojazdów cywilnych, łamie prawo międzynarodowe „bez ograniczeń”.

– Będzie to ścigane z największą determinacją – zapowiedział Rau. Ogłosił też, że Polska od przyszłego roku zwiększy budżet na obronność do 3 procent PKB. 

Blinken: trzymamy się razem z Polską

Antony Blinken w Rzeszowie ujawnił, że administracja prezydenta USA Joa Bidena zwróciła się do kongresu amerykańskiego o przeznaczenie 2,75 mld dolarów na wsparcie służb humanitarnych w Polsce i na Ukrainie. Blinken powiedział, że USA i Polska będą trzymać się razem przy wsparciu Ukrainy. 

– Polacy wiedzą, jak ważna jest obrona wolności, tak samo jak Amerykanie. Polska okazałą hojność, przywództwo i zdecydowanie. Jesteśmy wdzięczni za te postawy współpracy, które zbudowaliśmy w ciągu dziesięcioleci – stwierdził Antony Blinken. 

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama