Reklama

Już niebawem most w Połańcu na Wiśle połączy województwa podkarpackie i świętokrzyskie. W środę spotkali się na nim marszałkowie obu województw.

[Not a valid template]

 

Budowa mostu rozpoczęła się w listopadzie 2012 roku. Kosztowała ponad 200 milionów złotych. Inwestycja jest współfinansowana z Programu Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

Most ma prawie kilometr długości i 15 m szerokości. Połączy powiat mielecki ze staszowskim. – Łącznie na budowę mostu zużyliśmy kilkanaście tysięcy ton stali zbrojeniowej i kilkanaście tysięcy metrów sześciennych betonu – mówi Włodzimierz Galus, kierownik budowy.

Most ma przyczynić się rozwoju gospodarczego obu województw. – Taki był cel tej inwestycji. Jest ona także ważna ze względu na mieszkańców obu województw, bo będą teraz mieć lepsze, szybsze połączenie – mówił podczas spotkania marszałek podkarpacki Władysław Ortyl

Most będzie miał także duże znaczenie dla województwa świętokrzyskiego, gdzie powstaje specjalna strefa połaniecka.

– Da nowy impuls gospodarczy i po obu stronach powstawać będą nowe miejsca pracy, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne – mówił marszałek świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Prace budowlane przebiegają zgodnie z terminem. Most ma być oddany do użytku już za dwa miesiące. W tej chwili trwa m.in. układanie ostatnich warstw asfaltu i chodników na moście.

Brakuje jeszcze tylko ok. 100-metrowego odcinka drogi dojazdowej po stronie województwa świętokrzyskiego. Roboty mają zakończyć się jeszcze w tym miesiącu. Potem trzeba będzie tylko poczekać na wydanie pozwolenia na użytkowanie mostu i załatwienie innych formalności,. Potrwa to kilka tygodni.

Przez most kierowcy będą mogli jeździć najpóźniej w drugim tygodniu listopada. Jadący z Kielc do Rzeszowa zaoszczędzą około 25 km drogi.

W ramach inwestycji powstał nie tylko most na Wiśle w Połańcu, ale także most na rzece Breń Stary, kilkanaście kilometrów drogi wojewódzkiej 764 oraz most na Wisłoce.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.