Zdjęcie: MPWiK Rzeszów

Bez rozkopywania jezdni ulicy Hetmańskiej w Rzeszowie zostały tam wymienione rury kanalizacyjne. Dzięki temu nie sparaliżowano ruchu drogowego. 

Za 1,2 mln zł Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie zmodernizowało kanalizację sanitarną na ulicach Hetmańskiej i Lenartowicza. Zastosowane technologie pozwoliły uniknąć rozkopywania jezdni tej pierwszej ulicy. 

W ciągu około czterech miesięcy na wspomnianych ulicach położono blisko 500 metrów rur. Marek Ustrobiński, prezes MPWiK Rzeszów, twierdzi, że inwestycja trwała stosunkowo niedługo, a uciążliwości dla mieszkańców okolicznych bloków zminimalizowano. 

– Rozkopywanie jezdni spowodowałoby ogromne utrudnienia w ruchu drogowym na ulicy Hetmańskiej. Konieczna byłaby zmiana organizacji ruchu drogowego w centrum Rzeszowa – mówi Marek Ustrobiński. 

Pracownicy działu inwestycji MPWiK szacują, że gdyby rozkopano jezdnię, to inwestycja trwałaby około roku i oznaczałoby to konieczność np. rozkopania nawierzchni na całej ulicy Lenartowicza i przekopu w poprzek ulicy Hetmańskiej.

Przebudowa sieci była konieczna, jest ona coraz bardziej obciążona, a instalacja była stara. Chodziło także o odciążenie i usprawnienie działania przepompowni przy ul. Hetmańskiej. Jej wydolność osiągała już maksymalne poziomy i było zagrożenie przeciążeniem i awarią.

MPWiK zastosował cztery technologie umieszczania rur w podłożu. Pod ulicą Hetmańską zastosowano metodę przeciskania przez podłoże nowej rury o średnicy 400 mm. Polega ona na wywierceniu odpowiedniego otworu i przeciśnięciu rury kanalizacyjnej.

Z kolei pod częścią ul. Lenartowicza zastosowano tzw. cracking. Nowa rura o średnicy 315 mm była umieszczana w miejscu starej (300 mm). Wciągana nowa rura rozbija i kruszy starą. Metoda przewiertu sterowanego była zastosowana na odcinku 110 m od strony budynku prokuratury w kierunku Zespołu Szkół Mechanicznych.

Nie wszędzie jednak możliwe było zastosowanie nowoczesnych metod i trzeba było zastosować tradycyjną technologię – rozkopanie jezdni. Tak było na części ul. Lenartowicza, na długości ok. 80 m. Tam umieszczono rury o dużej średnicy – 500 i 700 mm.

Zdjęcie: MPWiK Rzeszów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama