Reklama

Tłumy mieszkańców Rzeszowa zjawiły się w niedzielnie popołudnie na rzeszowskim rynku, by wysłuchać wspaniałego koncertu, jaki z okazji kanonizacji Jana Pawła II napisała Katarzyna Gaertner.

[Not a valid template]

 

W słoneczne niedzielne popołudnie rzeszowski Rynek zapełnił się ludźmi. Wszyscy chcieli wysłuchać napisanej specjalnie na tę okazję koncertu – Mszy Papieskiej „Missa E Gia Santo”.

Koncert z okazji kanonizacji papieża Polaka otworzył prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. – Wiem, że niektórzy z państwa na rzeszowskim rynku są obecni już od godzin przedpołudniowych, bo tu na telebimie była wcześniej transmitowana msza kanonizacyjna. Ten koncert jest jej wielkim uzupełnieniem – mówił prezydent. – Tym koncertem pragniemy oddać hołd ojcu świętemu Janowi Pawłowi II, którego wrażliwość stanowi przesłanie szczególnie dla młodych ludzi. Za przyczyną tego wielkiego Polaka, będziemy wspólnotą nie tylko dzisiaj, o której tworzenie Ojciec Święty niejednokrotnie do nas apelował.

Katarzyna Gaertner propozycję wykonania koncertu z okazji kanonizacji Jana Pawła II dostała z kilku miast. Wybrała jednak Rzeszów, bo jak sama mówi jest sentymentalnie związana z tym miastem.

– Tutaj stawiałam swoje pierwsze kroki sceniczne razem z Anną German na Estradzie Rzeszowskiej – mówiła przed koncertem Gaertner. – Dodatkowo rok temu, kiedy byłam w Rzeszowie, spotkałam się z prezydentem Ferencem, który oficjalnie poprosił mnie o to, by premiera koncertu mszy „Missa E Gia Santo” odbyła się w stolicy Podkarpacia.

W Mszy Papieskiej wykorzystane zostały fragmenty mszy beatowej „Pan przyjacielem moim”, która powstała jeszcze w latach 60. Katarzyna Gaertner nagrała ją wcześniej z grupą muzyczną Czerwono-Czarni.

W mszy beatowej po raz pierwszy w Polsce treści religijne przedstawiono w formie muzyki rozrywkowej, co wtedy zszokowało wiernych, a dziś zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez mieszkańców Rzeszowa. Wiele fragmentów mszy przeszło do historii, a uproszczone wersje Kyrie i Agnus Dei – najprzystępniejszych do wykonania części mszy beatowej – są często grane przy akompaniamencie gitar klasycznych lub akustycznych na mszach św. młodzieżowych w całej Polsce.

Także i tym razem, podczas rzeszowskiego koncertu Gaertner wykorzystała pieśni z tej mszy wzbogacając ją o teksty biskupa Józefa Zawitkowskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Bożeny Ptak i Marty Ziembikiewicz, dla których komponuje muzykę.

W mszy zostały wykorzystane również fragmenty rozprawy filozoficznej Jana Pawła II „Myśląc ojczyzna”.

W koncercie na rzeszowskim Rynku wzięło udział ponad 200 artystów. Podczas koncertu wystąpili m.in. artyści Filharmonii Podkarpackiej, chór Uniwersytetu Rzeszowskiego i Pueri Cantorii Resovienses oraz mąż autorki Kazimierz Mazur i jej syn Kazimierz Mazur, którzy we dwójkę wykonali libretto.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.