Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

Tomasz Stańko będzie miał w Rzeszowie swój mural. Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na przyszły rok.

Mural z podobizną Tomasza Stańko ozdobi ścianę budynku przy ul. Hetmańskiej 16. To trzykondygnacyjny blok, na przeciwko przychodni. Zostanie wykonany na podstawie grafiki autorstwa Joanny Stańko – żony Tomasza. Artystka podarowała swoją pracę jazzmanowi jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku.

Mural o wymiarach 11×11 metrów namalują artyści z Good Looking Studio. Partnerem przedsięwzięcia jest Narodowe Centrum Kultury. Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na przyszły rok – 11 lipca, Tomasz Stańko świętowałby 80. urodziny.

Stańko pochodził z Rzeszowa, mural jest kolejnym sposobem na upamiętnienie światowej sławy wirtuoza gry na trąbce. W Rzeszowie, co roku, z inicjatywy jego córki – Anny Stańko – organizowany jest Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. Do tej pory były trzy Toasty.  

Tomasz Stańko jest Honorowym Obywatelem Miasta Rzeszowa i autorem hejnału Rzeszowa „Na cztery strony świata”. Można go usłyszeć na Rynku codziennie w południe. Pomysłodawcą hejnału jest Magdalena Mach, naczelna rzeszowskiej „Gazety Wyborczej”. 

Tomasz Stańko był jednym z najpopularniejszych muzyków jazzowych. Kompozytorem i instrumentalistą, koncertował na najważniejszych scenach świata. Zmarł 29 lipca 2018 w Warszawie. Miał 76 lat.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama