Zdjęcie: Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska

Łukasiewicz w pracowni chemicznej, trzymający w ręce lampę naftową, ozdobił ścianę budynku przy ul. Podkarpackiej 1. Takim muralem uczelnia uhonorowała swojego patrona.

 

Zdjęcia: Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska

 – Łukasiewicz zapisał się na trwałe nie tylko w historii stolicy województwa podkarpackiego, regionu, ale też Polski – przypomniał podczas oficjalnej prezentacji muralu prof. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Uroczystość odbyła się w czwartek, 24 listopada, gdy na zewnątrz było już ciemno. Najpierw były przemówienia, chwilę później rektor i zaproszeni goście, wcisnęli czerwony przycisk. W ten sposób włączyli siedem ledowych reflektorów, które oświetlają mural. 

Jeden z nich skierowana jest na lampę, którą Ignacy Łukasiewicz trzyma w lewej ręce. Dzięki temu ma się wrażenie, że to płomień z lampy naftowej oświetla wnętrze pracowni chemicznej, do której przed chwilą wszedł Łukasiewicz.

Do sterowania oświetleniem muralu wykorzystano zegar astronomiczny, który „wie” jak długi jest każdy dzień roku i ile trwają noce. Lampy będą się włączać i wyłączać 20 minut po zachodzie słońca i 20 minut przed wschodem. 

Mural powstawał prawie trzy tygodnie. Prace spowalniała pogoda. Farba schnie około pięciu godzin, a we wrześniu często padało.

Malowidło umieszczono na jednym z budynków PRz, ponieważ Łukasiewicz jest patronem tej uczelni od 1974 roku. Wizerunek założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, rewolucjonisty i działacza niepodległościowego, zajmuje 170 m kw. 

Projekt powstał w firmie MIX-ART Mural z Krasnej k. Krosna, a za realizację byli odpowiedzialni: Karol Zegar, Przemysław Biedka i Piotr Gromek. Za pomysł i wykonanie uczelnia zapłaciła 97 tys. zł, pieniądze przekazała Fundacja PGNiG im. Łukasiewicza.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Ignacy Łukasiewicz jest patronem 2022 roku. Dlatego w marcu, PRz ogłosiła konkurs artystyczny na projekt muralu. Wpłynęło 39 prac.  Siedmioosobowa komisja konkursowa przyznała nagrodę główną i dwa wyróżnienia.

Podium przypadło w udziale Przemysławowi Śliwce, który w nagrodę otrzymał 1,5 tys. zł. Jury przyznało też dwa wyróżnienia, które powędrowały do dr inż. arch. Joanny Dudek oraz Adrianny Kuśtek.

Łukasiewicz został patronem 2022 roku, ponieważ w tym roku przypada 200. rocznica jego urodzin, i mija 140 lat od jego śmierci. Był wynalazcą, pionierem przemysłu naftowego, filantropem i przyśpieszył rozwój cywilizacyjny.

Poniżej prezentujemy nagrodzone prace.

Przemysław Śliwka, nagroda główna

 

Joanna Dudek, wyróżnienie 

 

Adrianna Kuśtek, wyróżnienie

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama