Zdjęcie: Paweł Kobek (NID)
Reklama

Muzeum-Zamek w Łańcucie zostało uhonorowane w prestiżowym konkursie „Zabytek Zadbany”. Rzeszów wyróżniony w konkursie „Samorząd dla dziedzictwa”.

Organizatorem konkursu był minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków. „Zabytek Zadbany” to konkurs, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Organizowany jest od 1975 roku.

Do tegorocznego konkursu zgłoszono 136 zabytkowych obiektów z 15 województw. Jury przyznało 7 nagród i 14 wyróżnień w sześciu kategoriach. Muzeum-Zamek w Łańcucie to zwycięzca w kategorii specjalnej. Jury wyróżniło go za „stałą i troskliwą opiekę konserwatorską, jaką objęty jest zespół zamkowy w Łańcucie przez cały czas pełnienia funkcji muzealnej”.

Na uwagę zasługują zwłaszcza ostatnie lata. Zrewaloryzowano XVII-wieczne fortyfikacje oraz park, przeprowadzono prace konserwatorskie i udostępniono wiele miejsc w pałacu oraz w innych budynkach zespołu, dotychczas wyłączonych ze zwiedzania. Zdaniem jury, wszystkie prace wykonano z wielką dbałością o zachowanie oryginalnej substancji oraz wyeksponowanie i dokumentację najbardziej interesujących odkryć.

Rzeszów został wyróżniony w konkursie „Samorząd Dla Dziedzictwa”. Jury uznało, że miasto umiejętnie radzi sobie z wyzwaniami i wykorzystaniem zasobów dziedzictwa narodowego, działa także na rzecz poprawy estetyki przestrzeni miasta. W tym konkursie wyłoniono dwóch laureatów i przyznano cztery wyróżnienia.

Zdjęcie: Facebook.com / Rzeszów – stolica innowacji

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama