Reklama

Tegoroczna sześćdziesiąta edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie zabierze słuchaczy w podróż od przepięknej zamkowej sali balowej, poprzez Ogród Angielski przy Miejskim Domu Kultury w Łańcucie, salę koncertową Filharmonii Podkarpackiej, aż po Mediolan.    

Nieco później niż zazwyczaj, bo w okresie od 20 czerwca do 2 lipca zostanie zrealizowanych osiem festiwalowych koncertów, z udziałem publiczności, której liczba z powodu pandemii musiała zostać ograniczona.                              

Zaproszenie do udziału w Festiwalu przyjęli znakomici artyści, którzy zaprezentują utwory ze światowej skarbnicy literatury muzycznej różnych epok.

Koncert inauguracyjny proponuje nieznane dotąd połączenie wydarzenia artystycznego „na żywo” z prezentacją nagrania z Mediolanu, które zrealizowano specjalnie na potrzeby Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.

Tak więc w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej rozbrzmiewać będą piękne głosy Iwony Sochy i Adama Zdunikowskiego, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, pod kierunkiem maestro Massimiliano Caldiego, a następnie usłyszeć będzie można „głosy instrumentów” Orkiestry Kameralnej Wirtuozi Teatro alla Scala z Mediolanu. 

Artyści z Włoch zagrają z m.in. utwory G. Rossiniego G. Verdiego, ale także kompozycję N. Roty oraz muzykę polską – „Trzy utwory w dawnym stylu” K. Pendereckiego, pochodzące z muzyki do filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie”.

Włoska muzyka, ale w nieco innym wydaniu, bo związana z łańcuckimi muzykaliami  zaciekawi z pewnością każdego słuchacza. W sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej zabrzmi bowiem „La forza del merito“ autorstwa Marcello di Capua, Włocha, który wiele lat spędził jako kapelmistrz księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej – właścicielki zamku w Łańcucie. 

Wirtuozów fortepianu i skrzypiec podziwiać będzie można zarówno w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej, jak i w sali balowej Zamku w Łańcucie.

Muzykę Fryderyka Chopina zaprezentuje jeden z najwybitniejszych pianistów na świecie, Ivo Pogorelić, koncertujący jako solista na całym świecie, współpracujący z największymi orkiestrami, takimi jak: Bostońska Orkiestra Symfoniczna, Londyńska Orkiestra Symfoniczna, Filharmonicy Wiedeńscy, czy Filharmonicy Berlińscy.      

Ivo Pogorelić fot. Malcolm Crowthers

Niezwykle interesująco zapowiada się również koncert duo fortepianowego – braci Lukasa i Arthura Jussen. W interpretacji holenderskich artystów zabrzmi muzyka od klasyki – aż po współczesność.

Utalentowana skrzypaczka Liv Migdal oraz towarzysząca jej pianistka Egle Staskute zaprezentują festiwalowej publiczności utwory W. A. Mozarta, E. Griega, J. i H. Wieniawskiego, P. Ben – Haima oraz S. Prokofiewa.

Zdjęcie: Liv Migdal
Liv Migdal

Zemlinsky Quartet z Czech przypomni kompozycje kameralne swojego rodaka Antonina Dvořáka –  w 180. rocznicę urodzin kompozytora, w tym słynny Kwartet „Amerykański”.

Zemlinsky Quartet

Uhonorowana zostanie również 100. rocznica urodzin Astora Piazzolli koncertem polsko – argentyńskiego zespół San Luis Tango.

Festiwal zakończy koncert w plenerze. Z Ogrodu Angielskiego przy Miejskim Domu Kultury w Łańcucie popłyną znane melodie polskich piosenek w wykonaniu Grohman Orchestra i Jacka Kotlarskiego, w nowych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.

Zdjęcie: Grohman
Grohman Orchestra

Jak co roku przed każdym niemal festiwalowym koncertem grać będzie Zespół Instrumentów Dętych „Da Camera“ złożony z muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej.

Zapraszamy! 

Szczegółowy program: www.festiwallancut.pl/program/

 

 

                        

Reklama