W piątek (5 grudnia) w rzeszowskim Teatrze Maska zabrzmi muzyka żydowska. Organizatorem koncertu „Hava Nagila Raysha – Raduj się Rzeszowie” jest Stowarzyszenie „SztukPuk Sztuka”. Początek o godz. 19:00.

[Not a valid template]

 

Jest to pierwszy projekt Stowarzyszenia, które powstało dwa lata temu z inicjatywy artystów związanych z Rzeszowem. Głównym celem jego działalności jest promowanie twórczości oraz talentu artystów, którzy na co dzień mieszkają, pracują i tworzą w stolicy Podkarpacia.

Pomysł na koncert zrodził się, gdy odkryto, że przed wojną w Rzeszowie urodził się, mieszkał i tworzył słynny kompozytor żydowski Nachum Sternheim, który w swoje twórczości łączył muzykę żydowską z elementami folkloru ziemi rzeszowskiej.

W okresie międzywojennym wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie z powodzeniem tworzył muzykę dla wytwórni filmowych w Hollywood. Tęsknota za Polską i rodzinnym Rzeszowem sprawiła, że wrócił do rodzinnego miasta i zginął w tutejszym getcie.

Scenariusz koncertu napisała i zajęła się jego reżyserią Monika Adamiec. Na scenie zobaczymy: Jadwigę Domkę, Małgorzatę Pruchnik-Chołkę, Natalię Zduń, Michała Chołkę i Mirosława Szpyrkę. Towarzyszyć im będzie Rzeszów Klezmer Band w składzie: Anna Siciak – skrzypce, Mateusz Chmiel – klarnet, Wojciech Jajauga – kontrabas, Dariusz Kot – akordeon i Kamil Siciak – perkusja.

Bilety na koncert w cenie 25 zł w przedsprzedaży można nabyć w „Tawernie żeglarskiej” oraz za 30 zł na godzinę przed występem w kasie Teatru Maska.

eMKa

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama