Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Do 2022 roku Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie zlikwiduje 64 piece na węgiel i drewno. Dziewięć budynków zostanie wpiętych do miejskiego ciepła. 

Likwidacja pieców w budynkach MZBM rozpoczęła się w 2002 roku. Do tej pory wyłączono już 1176 pieców w 74 budynkach. Piece zastąpiono instalacjami centralnego ogrzewania, do których ciepło dostarcza rzeszowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Efekt? Około 50 ton niebezpiecznych pyłów i prawie 4500 ton dwutlenku węgla mniej w rzeszowskim powietrzu. – Zmniejszyliśmy emisję pyłu PM10 do atmosfery aż o 26,9 tony na rok, pyłu PM2,5 o 24,8 tony na rok, a dwutlenku węgla o 4470 ton – podkreśla Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM. 

Wymiana pieców jeszcze trwa. W latach 2021-2022 MZBM wymieni na ekologiczne źródła ciepła 64 stare piece w dziewięciu budynkach wspólnotowych. Likwidacja pieców w latach 2002-2020 kosztowała 14,4 mln zł – 9,4 mln to pieniądze z budżetu miasta, wspólnoty mieszkańców wyłożyły 3,6 mln zł, a dotacje wyniosły 1,4 mln zł.

Likwidacja pieców na węgiel i drewno jest jednym ze sposobów walki ze smogiem, czyli toksyczną mgłą. Za jej powstanie w dużej mierze odpowiedzialne są przydomowe kotłownie oraz piece na paliwo stałe. Drugim pod względem ilości źródłem niskiej emisji zanieczyszczeń są samochody.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Według danych z wydziału ochrony środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa w przypadku pyłu PM10 za 37 proc. emisji odpowiadają samochody, a piece emitują około 53 proc. pyłu do powietrza, którym oddychamy. W przypadku niezwykle szkodliwego benzoapirenu, 89 proc. emisji pochodzi z pieców na paliwo stałe, a 9 proc. z samochodów.

– Dziś nikomu już nie trzeba tłumaczyć, jak wielkim zagrożeniem dla zdrowia są piece na paliwo stałe. Szczególnie w gęsto zabudowanych starymi budynkami centrach miast, w których mieszkania tradycyjnie ogrzewane były piecami kaflowymi. Likwidacja pieców w Rzeszowie przyniosła konkretne efekty – twierdzi Roman Szczepanek.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama