Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej. Na zdjęciu przejście graniczne w Medyce
Reklama

– Na Podkarpaciu wznowiono odprawy graniczne – poinformował we wtorek Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej. 

Jak podała mjr Elżbieta Pikor, rzecznik BOSG, we wtorek ok. godz. 8:30 zniesiono blokady na drogowych przejściach granicznych Korczowa-Krakowiec oraz Medyka-Szeginie. Kilka godzin wcześniej, ok. 4:00, udrożniono drogowe przejście graniczne Budomierz-Hruszew. 

– Aktualnie, wszystkie przejścia graniczne na Podkarpaciu dokonują już odpraw granicznych, jednak protest na Ukrainie nadal trwa – podkreśla mjr Pikor. 

Drogi dojazdowe do przejść granicznych po stronie ukraińskiej zablokowano w niedzielę. Pogranicznicy byli zmuszeni wstrzymać drogowy ruch graniczny.

Protesty trwają z powodu nowych przepisów celno-skarbowych na Ukrainie. Właściciele samochodów. których współwłaścicielami są Ukraińcy, a które zarejestrowano w Polsce, unikają płacenia cła na Ukrainie, przekraczając granicę co pięć dni.

Władze Ukrainy postanowiły to ograniczyć, dając do wyboru Ukraińcom rezygnację ze współwłasności samochodu, albo zapłacenie specjalnej kaucji za każdym razem, wjeżdżając na teren Ukrainy. To wywołało ostre protesty. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: