Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Cmentarz komunalny Wilkowyja znów trzeba powiększyć. Planowane jest miejsce na setki nowych grobów i drugie kolumbarium. 

Przygotowania do powiększenia cmentarza przy ul. Cienistej rozpoczęły się już kilka lat temu, gdy miasto kupiło 12 ha terenu. Ale to nie pierwszy raz, gdy największa miejska nekropolia, zostanie poszerzona. 

Cmentarz komunalny Wilkowyja został otwarty 1 czerwca 1972 roku. Obecnie ma 28 hektarów i 31,5 tys. grobów. Ostatnie prace przy rozbudowie prowadzono 9 lat temu, wtedy poszerzono go o 6 ha od strony wschodniej. Teraz ma być powiększony w kierunku północnym, czyli w stronę osiedla Załęże. 

– Możliwości powierzchniowe cmentarza powoli się wyczerpują – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. Dlatego nekropolia musi być większa.

Wcześniej jednak muszą się na to zgodzić radni miasta. Projekt uchwały w tej sprawie jest już gotowy. Trafi pod głosowane na najbliższej sesji, która odbędzie się 26 kwietnia. 

Jeśli będzie zgoda, urzędnicy mogą rozpocząć przygotowania do ogłoszenia przetargu na opracowanie projektu. – Trzeba zaplanować kwartały z nagrobkami, alejki, zieleń, sieć wodociągową, ogrodzenie. Tam też będzie nowe kolumbarium – dodaje Gernand.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Kolumbarium pełni funkcję zbiorowego grobowca dla kilkuset zmarłych. 

Dokumentacja projektowa to jednak dopiero jeden z pierwszych etapów przygotowań do rozbudowy. Na razie więc nie ma daty rozpoczęcia prac.

Do nowej części cmentarza będzie prowadziła nowa droga. To będzie przedłużenie ul. Sieciecha po stronie wschodniej. Na początek miasto wybuduje 200-metrowy odcinek. Przetarg na budowę już został ogłoszony.   

Fot,. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa. Na czerwony zaznaczono obszar, który ma być częścią cmentarza

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama