Zdjęcie: Pixabay

W czerwcu liczba bezrobotnych na Podkarpaciu zmniejszyła się o 2,3 tys. osób. To oznacza, że bez pracy jest 69 016 osób – poinformował Wojewódzki Urząd Pracy.

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 7,3 proc., na koniec maja była na poziomie 7,5 procent. Trend spadkowy utrzymuje się od dwóch lat. W 2020 roku w podkarpackich urzędach pracy zarejestrowanych było 86 159 osób, a w ubiegłym – 80 944. 

Ze statystyk wynika również, że w czerwcu br. było o 1020 mniej ofert pracy niż miesiąc wcześniej. – Może to wynikać z faktu poszukiwania pracy bez pośrednictwa PUP, przez internet lub sieć kontaktów osobistych – tłumaczą urzędnicy.

W czerwcu 2022 roku pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów 3968 ofert, w maju 4988. Rok temu, w czerwcu było 4578 ofert, dwa lata temu 3030.

Nie zmieniło się to, że najniższa stopa bezrobocia jest w powiatach przemysłowych, a wyższa w rolniczych, czyli w bieszczadzkim, leskim, brzozowskim i niżańskim. – Na razie jednak obserwujemy niewielki, ale wydaje się, że stały trend spadkowy – mówi Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.         

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Najlepsza sytuacja jest w Rzeszowie i Krośnie oraz powiatach: mieleckim, dębickim, stalowowolskim. Najtrudniejsza w powiatach pozbawionych przemysłu i produkcji high-tech. Od wielu lat są to te same powiaty rolnicze oraz turystyczne: brzozowski, niżański, bieszczadzki, leski, lubaczowski i przemyski. 

W województwie podkarpackim kłopotów ze znalezieniem pracy nie mają dekarze, zbrojarze czy brukarze. Z powodu wojny na Ukrainie poszukiwani są kierowcy z różnymi uprawnieniami. Potrzebni są też specjaliści logistyki, brakuje osób z uprawnieniami i doświadczeniem na przykład w sektorze medycznym czy specjalistów budownictwa lądowego.

Zgodnie z prognozami Barometru Zawodów, w 2022 roku pracodawcy wciąż poszukują lekarzy, księgowych, opiekunów osób niepełnosprawnych, operatorów maszyn produkcyjnych czy urządzeń dźwigowo-transportowych, cieśli, murarzy, tynkarzy czy magazynierów.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama