Zdjęcie: Pixabay
Reklama

122 osoby na Podkarpaciu pobiera z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat.

O tym, że na Podkarpaciu wzrasta liczba 100-latków w piątek poinformował Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS w naszym regionie. W maju 2019 roku świadczenie honorowe dla 100-latków otrzymywało 83 osoby, w sierpniu 2020 – 95, a obecnie 122 osoby. 

Oddział ZUS w Jaśle w swoich rejestrach ma 44 stulatków, najstarsza osoba to kobieta urodzona w 1913 roku z powiatu sanockiego, z kolei Oddział ZUS w Rzeszowie ma 78 stulatków, najstarszą osobą jest kobieta z Rzeszowa urodzona w 1915 roku. 

– Seniorzy, którzy ukończyli 100 lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę – świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury – wyjaśnia Wojciech Dyląg. 

Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających tych świadczeń, świadczenie dla 100-latków wypłacane jest na wniosek wyłącznie osoby zainteresowanej.

W imieniu 100-latka wniosek w najbliższej placówce ZUS może złożyć także pełnomocnik. Do wniosku trzeba dołączyć dokument, który potwierdza datę urodzenia. Świadczenie honorowe jest wypłacane co miesiąc.

Kwota dla nowych 100-latków jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe, 100-latkowie otrzymują świadczenia w różnych kwotach. Obecnie wynosi 4512,41 zł brutto.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama