Na terenie Politechniki Rzeszowskiej nowy żłobek. Jak jest w środku? [FOTO]

– Piękne miejsce – zachwycali się goście oficjalnego otwarcia żłobka „Maluszkowo” na terenie kampusu Politechniki Rzeszowskiej. 

 

Placówka żłobkowo-przedszkolna znajduje się w miejscu dawnej przychodni „Medyk” przy ul. Podkarpackiej 1. Obecnie przebywa w niej 50 maluszków w żłobku i 25 dzieci w przedszkolu.

– Bardzo się cieszę, że taka placówka powstała i to w pobliżu domu asystenta. Tam mieszkają młodzi ludzi, którzy mają małe dzieci. Te odległości między dwoma budynkami są tak małe, że maluchy można przyprowadzić w kapciach – żartował we wtorek podczas otwarcia żłobka prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej.

– Piękne miejsce. Niech dzieci tu się dobrze rozbiją i będą szczęśliwe,  a rodzice niech mają ich jak najwięcej – mówiła z kolei Maria Kurowska, członek zarządu województwa podkarpackiego.

Do przedszkola „Maluszkowo” od 1 września ub. r. przyjęto dzieci w wieku od 3 do 5 lat, od 1 stycznia do żłobka dzieci w wieku 20 miesięcy – 3 lata. Od 1 września br. ma być otwarta jeszcze jedna sala przedszkolna, gdzie zmieści się kolejnych 15 dzieci.

Dzieci mają do dyspozycji obecnie 450 m kw. – dwie duże sale przedszkolne oraz cztery mniejsze żłobkowe, toaletę, szatnię oraz jadalnię. Kolorowe pomieszczenia dostosowane są do wzrostu i potrzeb dzieci. Każdą grupą maluchów zajmuje się po kilka opiekunek.

– Zdecydowaliśmy się otworzyć taką placówkę, ponieważ było na to zapotrzebowanie wśród pracowników i studentów Politechniki Rzeszowskiej. To właśnie ich dzieciom w pierwszej kolejności jest dedykowane to miejsce. Nie zamykamy się na dzieci spoza uczelni. Jeśli są chętni, również ich przyjmujemy – mówi Anna Lubaś, właścicielka „Maluszkowa”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W programie zajęć dzieci, poza zabawą, mogą liczyć na śniadanie, obiad i podwieczorek.  Na przedszkolaków czekają zajęcia m.in. z języka angielskiego, gimnastyki korekcyjnej, czy rytmiki. – Cieszę się, że moje dzieci mogą spędzać czas w takich warunkach – mówi Daniel Dryniak, wiceszef podkarpackiej straży pożarnej. W żłobku ma synka, w przedszkolu córkę.

– WarunkI są bardzo dobre, panie są opiekuńcze i bardzo troskliwe – podkreślają Joanna i Szymon Dudek, którzy w przedszkolu mają córkę Antosię. Jej rodzice są świeżo upieczonymi doktorami. Mają blisko do pracy i przedszkole dla córeczki. Zaoszczędzony czas mogą poświęcić na pracę naukową.

– Trudno się skupić, gdy dziecko jest w domu. Przedszkole doceniliśmy szczególnie wtedy, gdy przygotowywaliśmy się do obrony doktoratu – wspomina Szymon Dudek.

Przekształcenie obiektu z placówki medycznej w edukacyjną oraz jej wyposażenie kosztowało niespełna 4 mln zł, z czego 3,8 mln pozyskano z pieniędzy unijnych. Władze PRz obiecują, że 4,5 mln zł zainwestują w remont elewacji budynku. – Powinna być gotowa na wakacjach – mówi prof. Tadeusz Markowski.

Przedszkole jest otwarte w godz. 7:00-17:00, żłobek 6:30-17:30. Miesięczny pobyt dziecka w żłobku kosztuje 229 zł, w przedszkolu – 117 zł.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama