Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Rzeszowscy drogowcy mają już gotową koncepcję budowy sygnalizacji świetlnej w pobliżu sklepu Lidl przy ul. Podwisłocze w Rzeszowie. Miasto chce, by do inwestycji dołożył się właściciel terenu.

– Koncepcja zakłada budowę sygnalizacji świetlnej i lewoskrętu po stronie, gdzie jest jeden pas ruchu. Lewoskręt jest potrzebny, żeby ruch był płynny i samochody jadące na wprost nie blokowały przejazdu kierowcom, którzy chcą skręcić w lewo. Nie wykluczone, że w tej sytuacji trzeba będzie przebudować przystanek MPK – mówi Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

O budowie sygnalizacji przy ul. Podwisłocze mówi się od kilku miesięcy. To równa trzypasmowa droga (dwa pasy w jedną stronę od mostu Zamkowego w kierunku ul. Kwiatkowskiego, jeden w drugą) z długiem przejściem dla pieszych. I to właśnie z myślą o ich bezpieczeństwie miasto postanowiło wybudować sygnalizację w rejonie sklepu Lidl.

Choć na tym odcinku obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, to kierowców, którzy jeżdżą tam zgodnie z przepisami, ze świecą szukać. Rzeszowscy drogowcy na polecenie prezydenta Tadeusza Ferenca opracowali koncepcję budowy sygnalizacji świetlnej na ul. Podwisłocze.

Ratusz chce, by inwestycja została sfinansowana wspólnie z właścicielem działek, należących do prywatnej firmy, która wydzierżawiła swój grunt Lidlowi.

– Chcielibyśmy, żeby właściciel nieruchomości partycypował w kosztach budowy, aby nie była ona tylko na barkach naszych podatników. Rozpoczęcie inwestycji w tym roku jest mało prawdopodobne. Jeżeli będziemy znali stanowisko właściciela działek, to wtedy zlecimy opracowanie dokumentacji projektowej, a potem ogłosimy przetarg na wykonawcę inwestycji – mówi Piotr Magdoń.

Koszt inwestycji nie jest jeszcze znany. Szacuje, że się, że budowa sygnalizacji i lewoskrętu pochłonie w granicach 300 tys. zł. Drogowcy nie ukrywają, że sygnalizacja spowolni ruch na ul. Podwisłocze. – Ale bezpieczeństwo pieszych jest ważniejsze – słyszymy w MZD.

Sygnalizacja prawdopodobnie powstanie w przyszłym roku.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

6 KOMENTARZE

  1. Bardzo dobrze. Sygnalizacja jest potrzebna bo ruch na tym przejściu jest duży no i skręcający w lewo czasem dość długo blokują ruch. A jak czasem trzeba będzie poczekać tę minutę na światłach to nic takiego się nie stanie.

  2. Zamiast zagospodarować drugą stronę Wisłoka również na tereny rekreacyjne, to zaczyna się tam budowa różnych obiektów, a przy okazji pojawiają się problemy jak powyżej :/

Comments are closed.