Niesamowita gratka dla fanów opery. W marcu w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie będzie można zobaczyć słynną operę Giuseppe Verdiego – „Nabucco”. Patronuje mu Rzeszów News. 

[Not a valid template]

 

W rolę tytułową wcieli się znany polskiej publiczności z koncertów Verdi Gala Giulio Boschetti. W widowisku operowym w roli Abigail wystąpi Silvia Rampazzo. Towarzyszyć im będzie chór Opery Polskiej oraz Roncole Verdi Orchestra.

Scenografia przygotowana na potrzeby widowiska jest inspirowana starożytną Bramą Isztar, której charakterystyczną cechą jest ogromna feeria barw zastosowana w jej dekoracji. Uzupełnienie stanowić będą nasycone kolorami stylizowane kostiumy.

Fenomen arcydzieła to…

Mimo, iż w Polsce „Nabucco” w produkcji Agencji Artystycznej Pro Musica wystawiane będzie po raz czwarty, to od momentu premiery 31 października w1994 roku w Stuttgarcie prezentowano ją już z wielkim powodzeniem na ponad 170 prestiżowych scenach, m.in. Tonhalle w Zurychu, International Congress Center w Berlinie, Theatre d’Esche w Luksemburgu, Theatre de Beaulieu w Lozannie, Alte Oper we Frankfurcie.

„Nabucco” to jedna z pierwszych oper Verdiego, która już od dnia premiery 9 marca 1842 roku w La Scali przyniosła kompozytorowi niezwykły sukces i sławę. Fenomen tego arcydzieła związany jest ściśle z historią Włoch, których północne prowincje właśnie w tym okresie były pod panowaniem Austrii, a Verdi – gorący patriota całym sercem popierał aktywnie działające ruchy wolnościowe.

Główną osią akcji opery jest bowiem dążenie narodu żydowskiego do uwolnienia się spod jarzma Babilończyków. Analogie były czytelne, wzniosła muzyka Verdiego porywała publiczność do burzliwych demonstracji patriotycznych a przepiękne Va pensiero… stało się nieformalnym hymnem Włoch.

Również samo nazwisko młodego kompozytora stało się dla rewolucjonistów homonimem oznaczającym: Victor Emmanuel, Rex d’Italia (V.E.R.D.I.).

Żelazny repertuar

Zanim „Nabucco” uczynił swego twórcę sławnym, ba, uwielbianym i sięgającym po kolejne laury, Verdi przeżył osobiste tragedie: córka i syn umierali kolejno mając po 16 miesięcy. 26-letnia żona umarła na zapalenie mózgu. W ciągu dwóch lat Verdi utracił całą rodzinę.

W tej przygnębiającej sytuacji miał pisać wcześniej zakontraktowaną operę komiczną. Jak łatwo przewidzieć „Dzień królowania” poniósł klęskę. Verdi utracił wiarę w siebie, w swój talent. Jednak impresario La Scali dosłownie „wcisnął” mu libretto „Nabucco”.

W Polsce po raz pierwszy „Nabucco” wykonano w 1850 r. we Lwowie oraz w 1852 r. w warszawskim Teatrze Wielkim. Po wojnie, w maju 1983 r. „Nabucco” wystawiła Opera Śląska we wspaniałej interpretacji Napoleona Siessa, a Va pensiero… śpiewane zza krat ze wzniesionymi rękami, podczas trwającego wciąż stanu wojennego, było szalenie przejmującym akcentem.

Obecnie Nabucco Giuseppe Verdiego należy do żelaznego repertuaru niemal każdego teatru operowego na świecie.

„Nabucco” w Rzeszowie będzie można zobaczyć 17 marca o godz. 19:00 w Filharmonii Podkarpackiej. Bilety w cenie 85, 115 i 135 zł do kupienia w kasie Filharmonii, Podziemnej Trasie Turystycznej (ul. Rynek 26) oraz na eventim.pl i kupbilecik.pl.

KONKURS

W naszym konkursie do wygrania były dwa pojedyncze zaproszenia na operę. Aby je zdobyć, należało odpowiedzieć na pytanie: W którym roku urodził się Giuseppe Verdi? Prawidłowa odpowiedź to 1813 r.

Zaproszenia na operę wygrali: Marta Byjoś i Małgorzata Michalewicz. Zwycięzcy o wygranej zostali powiadomieni e-mailem. Gratulujemy!.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama