Zdjęcie: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy chcą, żeby Sala Kolumnowa Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego miała imię Romana Dmowskiego. Złożyli petycję do wojewody, liczą na wsparcie wszystkich podkarpackich polityków.

Pomysł nadania imienia Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego  w Rzeszowie to reakcja na propozycję zmiany nazwy warszawskiego ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. 9 grudnia, Rada Warszawy przegłosowała uchwałę o przyjęciu petycji.

Warszawskie rondo Romana Dmowskiego znajduje się u zbiegu Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich. Odbywają się tam zgromadzenia, były protesty po ubiegłorocznej decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, stamtąd też rusza Marsz Niepodległości. 

Miejsca o szczególnym charakterze 

Przedstawiciele Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej w całej Polsce szukają miejsc, które chcą nazwać imieniem Dmowskiego. – To mają być miejsca o szczególnym charakterze – ulice, czy sale – tłumaczy Tomasz Buczek, szef podkarpackiego Ruchu Narodowego. 

Sala Kolumnowa Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie przy ulicy Grunwaldzkiej jest miejscem reprezentacyjnym. Organizowane są ważne spotkania i uroczystości, to tam wojewoda wręcza państwowe medale i odznaczenia.

Nacjonaliści zapowiedzieli, że zwrócą się do IPN-u o zaopiniowanie petycji przygotowanej dla wojewody Ewy Leniart. Chcą również, aby ich wniosek poparli wszyscy podkarpaccy posłowie. – Petycję składamy do wojewody. Będziemy czekać na reakcję. Mamy nadzieję, że wojewoda poprze naszą inicjatywę i wykaże się dobrą wolą – mówi Tomasz Buczek

Zdaniem nacjonalistów, Roman Dmowski nie tylko jest niedoceniany, ale stopniowo próbuje się usunąć jego postać z przestrzeni publicznej. 

– Wierzymy, że uczynienie Romana Dmowskiego patronem sali w budynku będącym  centrum politycznym naszego województwa, pomoże w upowszechnieniu wiedzy o tej postaci – mówi Justyna Kowalska z rzeszowskiej MW. – Dmowski jest nie tylko ojcem idei narodowej, ale także ojcem polskiej niepodległości, wybitnie zasłużonym dla naszego kraju politykiem i dyplomatą – dodaje Kowalska.

Sala im. Ojców Polskiej Niepodległości? 

Michał Mielniczuk, rzecznik wojewody podkarpackiego, nie wyklucza, że Sala Kolumnowa będzie nosiła czyjeś imię. – Nie mniej jednak wojewoda stoi na stanowisku, że należy honorować wszystkie środowiska, które angażowały się w walkę o polską niepodległość. Być może sala mogłaby nosić imię Ojców Polskiej Niepodległości – mówi Michał Mielniczuk.

I dodaje, że decyzji w tej sprawie nie należy się spodziewać szybko, a na pewno nie w tym roku, bo jest na to za mało czasu. 

(la, ram)

redakcja@reszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama