„Precz z multikulturalizmem”, „Rzeszów miastem bez islamu” „Wielka Polska katolicka” – takie hasła próbowali wykrzykiwać działacze Młodzieży Wszechpolskej podczas niedzielnej manifestacji w Rzeszowie przeciwko imigrantom i Unii Europejskiej. Nacjonaliści zostali jednak zagłuszeni przez próby koncertu.

Antyunijny i antyimigrancki protest zorganizowała podkarpacka Młodzież Wszechpolska. Do Rzeszowa przyjechali także narodowcy z Przemyśla, Mielca, Stalowej Woli i Dębicy. Policja szacuje, że w manifestacji brało udział ok. 60 osób. Narodowcom towarzyszyły flagi biało-czerwone i zielone z mieczem Chrobrego.

– Będziemy manifestować przeciwko systemowi, przeciwko imigrantom. Chcemy wyrazić swój sprzeciw wobec kolejnych dyrektyw Unii Europejskiej narzucanych na Polskę oraz ingerencję w nasze wewnętrzne sprawy. Nie można zapominać o tym, że nie zgadzamy się też na przyjmowanie nielegalnych imigrantów – zapowiadał Mateusz Lewicki, jeden z działaczy Młodzieży Wszechpolskiej.

– Ciężko odciąć te dwie sprawy, dlatego że one są zespolone. Do tej kwestii dorzucamy też inne sprawy. UE nie jest pierwowzorem wg wizji Roberta Szumana, tylko jest marksizmem kulturowym mieszającym ze sobą obce kręgi cywilizacyjne – dodał Lewicki.

Dla nacjonalistów Unia Europejska to wróg, a imigranci i uchodźcy to wylęgarnia terrorystów. – Skończmy z chorą tolerancją. Winni jesteśmy pomoc repatriantom, którzy zostali zesłani na Syberię. Wyrzeknijmy się fałszywej tolerancji – można było usłyszeć skrawki wypowiedzi Wszechpolaków.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Tylko skrawki, bo w tym czasie na scenie rzeszowskiego Rynku odbywały się próby przed wieczornym koncertem śpiewaczki operowej – Niny Nowak. Próby skutecznie zagłuszały narodowców, którzy wykrzykiwali hasła: „Precz z multikulturalizmem”, „Rzeszów miastem bez islamu”, „Czołem wielkiej Polsce. Czołem”, „Tak dla repatrianta. Nie imigranta”, „Wielka Polska katolicka”.

Było też tradycyjne „Bóg, Honor i Ojczyzna” oraz „Polacy przeciw imigrantom”, „Praca w  Polsce dla Polaków”, „Młodzi, aktywni, radykalni”, „Polaków z kraju wyrzucacie. Imigrantów sprowadzacie”, „Polak z Kresów nic nie znaczy, gdy imigrant szuka pracy”.

– Niefortunnie się złożyło, że od 15:00 do 17:00 prezydent wydał też zgodę na próby. Nie wiem, czy to było celowe. Po prostu jest jak jest – skomentował Mateusz Lewicki.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama