Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News

Trzy nacjonalistyczne organizacje – Narodowy Rzeszów, Młodzież Wszechpolska i Obóz Narodowo-Radykalny – organizują we wtorek (13 grudnia) w Rzeszowie obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Jak czytamy w udostępnionym wydarzeniu na Facebooku przez wspomniane organizacje, celem wydarzenia jest „przypomnienie zbrodni byłego systemu na budzącym się do wolności narodzie oraz oddanie hołdu ofiarom”.

„Jest ono również głosem młodego pokolenia, które nie jest podatne na wieloletnie relatywizowanie przez niektóre elity III RP tamtych wydarzeń i wybielaniem komunistycznych apratczyków. Swoimi obchodami oddamy również innym ofiarom polskiego grudnia – uczestników rewolty na Wybrzeżu w roku 1970” – zapowiadają rzeszowscy nacjonaliści.

Twierdzą, że reprezentują „środowiska narodowe”, a na obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zapraszają „wszystkich patriotów”.

Wtorkowe obchody nacjonaliści rozpoczną o godz. 18:30 przed Urzędem Wojewódzkim przy ul. Grunwaldzkiej. Stamtąd przejdą pod krzyż misyjny przy kościele farnym i dołączą do ostatniej części obchodów rzeszowskiej „Solidarności”. Nacjonaliści przejdą pod Krzyż Ofiar Komunizmu, gdzie złożą kwiaty i zapalą znicze.

Narodowy Rzeszów, Młodzież Wszechpolska i Obór Narodowy-Radykalny to organizacje, których działacze głoszą ksenofobiczne, antysemickie i nienawistne hasła. ONR odwołuje się do symboliki faszystowskiej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Organizacje walczące na co dzień z przejawami rasizmu od lat domagają się delegalizacji ONR-u. Bezskutecznie. Nacjonaliści od roku, gdy władzę przejęło PiS, poczuli się bezkarni w głoszeniu swoich poglądów.

Wtorkowe obchody organizowane przez skrajnie prawicowe organizacje, to nie jedyne wydarzenie w Rzeszowie z okazji 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. O godz. 18:00 na parkingu przy ratuszu odbędzie się Strajk Obywatelski, który organizuje podkarpacki oddział Komitetu Obrony Demokracji. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Oprócz manifestacji nacjonalistów i Strajku Obywatelskiego, swoje uroczystości w Rzeszowie organizuje także Instytut Pamięci Narodowej. Szczegóły TUTAJ.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama