Reklama

Kto raz przyjdzie na koncert jazzowy, zauroczy się. I zostanie fanem jazzu tak, jak wicemarszałek Wojciech Buczak, słuchający od 40 lat Novi Singers. We wtorek rozpoczyna się I Podkarpacka Jesień Jazzowa. Pierwszy koncert w Rzeszowie.

[Not a valid template]

 

Pierwsza odsłona Podkarpackiej Jesieni Jazzowej ma na celu zrzeszyć fanów i ośrodki muzyki jazzowej na całym Podkarpaciu, by łatwiej móc rozwijać środowisko jazzowe w regionie oraz popularyzować tę muzykę i jej rodzimych wykonawców.

Dlatego takie imprezy, jak. 5 Rzeszowska Jesień Jazzowa, czy Rzeszów Jazz Festiwal trwający od 2002 roku zostały włączone do I Podkarpackiej Jesieni Jazzowej. Oprócz stolicy województwa, przyłączyły się też mniejsze miasta takie jak Tyczyn, Jarosław, Krasne, Brzozów, Niebylec, Wiśniowa, czy Przemyśl.

Festiwal ten to podsumowanie wielu wątków, m.in. nowego wydziału jazzu i muzyki rozrywkowej w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz warsztatów muzycznych w Orelcu w Bieszczadach, w których wyszkolona kadra przygotowuje młodych ludzi do roli artysty nie tylko jazzowego. Po każdym dniu warsztatów organizowane jest wspólne muzykowanie.

Improwizacja i talent

Jesień Jazzowa to także wskrzeszenie wieloletnich „Czwartków jazzowych” prowadzonych przez Elżbietę Lewicką, na których wystąpili m.in. Tomasz Stańko, Włodzimierz Nahorny, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, czy Justyna Steczkowska. O randze tych spotkań świadczyć może fakt, iż została o nich napisana praca magisterska.

Z tej racji, że jest to pierwsza odsłona festiwalu. Poszczególne ośrodki finansują się same. Głównym sponsorem Podkarpackiej Jesieni Jazzowej, jeśli chodzi o koncerty w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, jest urząd marszałkowski.

– Jest wielu młodych ludzi, tu na Podkarpaciu, którzy swój talent przejawiają w tej dziedzinie muzyki, gdzie improwizacja i talent do tworzenia na bieżąco dzieła sztuki jest bardzo ważne. Jestem rad, że na Uniwersytecie Rzeszowskim jest kierunek, który będzie kształcił ludzi w tej dziedzinie – mówił Wojciech Buczak, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Podkarpacka impreza jazzowa ma przychylność władz już na starcie. Buczak deklaruje, że Podkarpacie jest otwarte nie tylko na rozwój gospodarczy, ale nie zapomina także o kulturze.

– Jazz jest mi bardzo bliski, dlatego że wiele lat temu, kiedy jeszcze byłem studentem Politechniki Rzeszowskiej, wspólnie z kolegami organizowaliśmy w klubie Puls wieczorki jazzowe. Słuchaliśmy muzyki na winylach, m.in. Novi Singers. To był piękny czas. Kto raz przyjdzie na koncert jazzowy i usłyszy tę muzykę, zauroczy się i zostanie jej fanem, tak jak ja jestem od 40 lat – mówił Buczak.

Mazolewski w Rzeszowie

I Podkarpacka Jesień Jazzowa zostanie zainaugurowana wtorkowym koncertem Włodzimierza Nahornego i Anny Sroki-Hryń, która znana jest rzeszowianom z występu w Teatrze im. W. Siemaszkowej z tytułowej roli„Piaff Pam Gems” w reż. Jana Szurmieja. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00 w klubie „Bohema” WDK Rzeszów.

Muzycy zaprezentują recital piosenek Billie Holiday, a zespół White Wind zaprezentuje skomponowany przez Zenobiusza Kajdę projekt „Ptaki”. Jazzowa Jesień zakończy się czwartą edycją Rzeszów Jazz Festiwalu, trwającego od 11 do 22 listopada.

Podczas festiwalu będziemy mogli posłuchać kontynuacji „Czwartków Jazzowych” w wydaniu trio Wojciecha Tramowskiego lub duet Marka Bałaty i Krzysztofa Ścierańskiego będącego światowej sławy legendą gitary basowej.

Koncert tria Wojciecha Pilichowskiego, muzyka sesyjnego także będzie nie lada gratką dla fanów jazzowych klimatów. Rzeszowska publiczność z pewnością obdarzy zainteresowaniem koncert w wykonaniu quintetu Wojtka Mazolewskiego, który po romansie z Mają Sablewską, byłą menadżerką Dody, znany jest bardziej jako celebryta niż muzyk.

Gdzie kupować bilety?

Bilety na koncerty kupować można w klubach, w których odbywają się. Tomasz Drachus, muzyk, organizator Rzeszów Jazz Festiwal i Podkarpackiej Jesieni Jazzowej, zapowiada, że warto śledzić fanpage Podkarpackiej Jesieni Jazzowej na Facebooku. Na bieżąco będą pojawiać się tam informacje o wydarzeniach towarzyszących oraz koncertach, które jeszcze są zgłaszane do organizatorów.

Szczegółowy program festiwalu możecie sprawdzić TUTAJ.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama