Zdjęcie: Piotr Oczoś / Politechnika Rzeszowska

Politechnika Rzeszowska zajęła 14. miejsce w Polsce, 434. w Europie i 1087. na świecie w najnowszym rankingu Web of Universities (Webometrics), który prezentuje najbardziej widoczne uczelnie w internecie.

Jak podaje poinformował Damian Gębarowski, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej, w rankingu sklasyfikowano blisko 31 tysięcy instytucji szkolnictwa wyższego z całego świata, w tym ponad 380 z Polski.

Ranking uniwersytetów świata powstał z inicjatywy Cybermetrics Lab, grupy badawczej z hiszpańskiej Naczelnej Rady Badań Naukowych. Zwiększa obecność instytucji akademickich i badawczych w internecie oraz promuje otwarty dostęp do publikacji wyników badań naukowych. Od 2004 r. co pół roku Cybermertics Lab publikuje wyniki, które prezentują informacje na temat obecności uniwersytetów w sieci.

Każda uczelnia jest klasyfikowana w kilku rankingach, w zależności od położenia geograficznego. Wskazuje się w nich pozycję uniwersytetu na tle świata, kontynentu, regionu i kraju.

Ranking tworzony jest na podstawie wskaźnika, który bada treści w internecie. Pod uwagę brane są trzy wskaźniki: Visibility – oceniający udział zewnętrznych stron internetowych, które odsyłają do strony głównej instytucji (50 proc. wagi), Transparency/Openness – uwzględniający liczbę cytowań 100 najlepszych autorów (z wyłączeniem pięciu pierwszych) na podstawie Google Scholar Citations (10 proc. wagi), Excellence/Scholar – analizujący liczbę artykułów wśród 10 proc. najczęściej cytowanych na podstawie danych gromadzonych przez Scimago, a pod uwagę brane są artykuły nawiązujące do jednej z 26 dyscyplin naukowych (40 proc. wagi).

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Biorąc pod uwagę tylko wskaźnik Visibility, który stanowi połowę końcowego wyniku rankingu, Politechnika Rzeszowska zajmuje 653. miejsce na świecie i 5. w Polsce.

PRz jest wyróżniającą się uczelnią w południowo-wschodniej Polsce. Jest uwzględniana w gronie najlepszych uczelni na świecie, co potwierdzają wyniki czołowych rankingów instytucjonalnych i tematycznych, w tym m.in. rankingu szanghajskiego ARWU, Times Higher Education, THE Impact, US News oraz Webometrics.

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama