W miejskich autobusach w Rzeszowie będzie można naładować telefony komórkowe, a na przystankach będą podświetlane tablice. Autorzy tych pomysłów zostali nagrodzeni. Na spotkaniu nie zjawił się jednak nikt z Zarządu Transportu Miejskiego.

[Not a valid template]

 

Nagrody wręczono podczas poniedziałkowej (1 grudnia) konferencji w ratuszu. To pięć sieciowych biletów dla internautów. We wrześniu na platformie Dobry Pomysły mieszkańcy Rzeszowa mogli zgłaszać swoje propozycje, co powinno się znaleźć na nowych przystankach autobusowych. Ideą było urządzenie przystanków jak najbardziej funkcjonalnych i sprawienie, by pasażerowie czekali na autobus w komfortowych warunkach.

Mieszkańcy, oprócz pomysłów poważnych i możliwych do zrealizowania typu biletomaty, stojaki na rowery, czy Wi-Fi, zaproponowali na przystankach też m.in. huśtawki, kosz na śmieci a’la Dubajczy, czy głośnik radiowy.

Konkurs na najlepsze pomysły miał być rozstrzygnięty już w październiku, jednak przeciągał się on do dziś. Urzędnicy tłumaczyli, że nie chcieli rozdawać nagród przed wyborami, by nie odebrano tego jako kampanię wyborczą prezydenta Tadeusza Ferenca.

Tylko jeden autor na rozdaniu nagród

W końcu ogłoszono, że wybrano sześć pomysłów, które zostaną wcielone w życie przez Zarząd Transportu Miejskiego. W projekcie „Zaplanuj wyposażenie dla nowych przystanków w Rzeszowie” wybrano: tabliczki z nowymi nazwami przystanków (autor – „blueone”), automaty z biletami (autor – „dominek”), elektroniczne tablice (autor – „rzepuncja”), informacja głosowa o aktualnym autobusie i monitoring na najważniejszych przystankach ( autor – „pokojartura”) oraz ładowanie telefonów (autor – „gustaw123”).

Na spotkaniu w ratuszu zjawił się tylko jeden ze zwycięzców Artur Hippe, który zgłosił dwa pomysły.

– Przyznam, że na początku zachęciły mnie nagrody, ale później spodobała mi się sama idea platformy Dobre Pomysły. Jestem społecznikiem i lubię brać udział w takich inicjatywach, a do mojej głowy wpadają wciąż nowe pomysły – mówił Hippe, odbierając darmowy bilet sieciowy z rąk dyrektor wydziału miejskiej promocji Marzeny Furtak-Żebrackiej.

Hippe zaproponował monitoring na głównych przystankach oraz informację głosową o nadjeżdżającym autobusie, która na pewno ułatwi życie osobom niedowidzącym lub starszym. W spotkaniu nie wziął udziału nikt z Zarządu Transportu Miejskiego. Powodów nie podano, a rzecznik prezydenta Maciej Chłodnicki nie chciał tego komentować.

Wdrażają pomysły

Obecnie w życie wcielane są wszystkie sześć pomysłów. Tabliczki z nazwami przystanków zawisły już w czerwcu. – To działanie podyktowane było sugestiami ze strony samych mieszkańców, gdyż przystanki utraciły swoje pierwotne nazwy, które trzeba było uaktualnić np. przystanek „Dąbrowskiego Dom Kultury” na „Instytut Muzyki” – wyjaśnia Adam Łochański z ZTM.

W trakcie wdrażania jest również pomysł z biletomatami. W autobusach są zamontowane już trzy biletomaty testowe, a niedługo pojawią się one w każdym z nowych autobusów, a kolejnych 38 biletomatów zostanie zamontowanych na najbardziej uczęszczanych przystankach. W trakcie montażu są też tablice elektroniczne, które na bieżąco mają informować pasażerów o kursach i czasie przyjazdu autobusów.

– Na każdym słupie z tablicą elektroniczną znajdzie się przycisk opisany w języku Braille’a. Po jego wciśnięciu pasażer usłyszy z głośnika informacje o najbliższych kursach – dodaje Łukasz Dziągwa, zastępca dyrektora ZTM.

Gazeta przystankowa

Na 200 miejskich przystankach zostaną też zamontowane kamery, a każdy z 80 nowych autobusów dodatkowo został już wyposażony w zestaw 6 kamer. – Kolejny pomysł, czyli ładowanie telefonów, będzie realizowane nie w wiatach autobusowych, ale w samych autobusach, po to by każdy, kto potrzebuje, mógł doładować telefon, gdy wsiądzie do środka – mówi Marzena Furtak-Żebracka.

Kolejne dwa pomysły jak: „gazeta przystankowa” oraz „kulturalne tablice” będą wdrażane, ale w innej formie. Istotne miejskie newsy będą wyświetlane na monitorach zainstalowanych w autobusach. Będą to informacje Urzędu Miasta Rzeszowa oraz informacje kulturalne z miasta. Ten pomysł będzie wdrażany w pierwszym kwartale 2015 r.

„Mapa” oraz „graficzny rozkład autobusów” zostaną połączone w jeden i będą na nich umieszczone schematy jazdy miejskich autobusów. Zawisną na przystankach i w autobusach.

Wszyscy nagrodzeni biletami sieciowymi mogą odebrać nagrody w Wydziale Promocji Urzędu Miasta ul. Rynek 11.

Dobre pomysły już własnością miasta

Platforma internetowa dobrepomysly.pl działa w Rzeszowie od stycznia 2014 roku. Do października działała w barterze pomiędzy miastem, a firmą, która ją stworzyła. Miasto kupiło ją na własność za 36 tys. zł. Od czasu istnienia platformy rzeszowianie zgłosili na niej 400 pomysłów. Na wiaty przystankowe było 51 pomysłów, z czego wybrano 6.

– Doszliśmy do wniosku, że jest to bardzo dobra inwestycja, bo pomaga nam realizować strategię miasta, a dodatkowo mieszkańcy aktywnie włączają się w działania – mówiła Marzena Furtak-Żebracka.

Za prowadzenie platformy odpowiada obecnie miejski wydział promocji. Zarejestrować się może każdy mieszkaniec oraz podać każdy pomysł, który będzie oceniany przez innych.

Oprócz ZTM, z platformy Dobre Pomysły korzystał też Rzeszowski Dom Kultury, który szukał pomysłów na jubileusz swojego istnienia. Jednym z wdrożonych już pomysłów jaki pojawił się na platformie, było zainstalowanie w trasie podziemnej ładowarki do telefonów.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama