196 zdjęć autorstwa 32 najlepszych polskich fotoreporterów – laureatów 11. edycji konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto – można od piątku oglądać w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Wstęp wolny.

Prezentowane zdjęcia to unikatowe obrazy 2014 roku: dramatyczne walki na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, strajki górników na Śląsku, radość po strzeleniu przez Sebastiana Milę drugiej bramki w meczu z Niemcami czy konie w ogniu podczas rytuału Luminarias w Hiszpanii.

Najgorętszy punkt linii frontu

Wśród nagrodzonych zdjęć jest również fotoreportaż Jakuba Ochnio (Kolektyw fotografów Afterimage), który zdobył Nagrodę Fujifilm. Pokazuje on żołnierzy z ochotniczego batalionu Dnipro-1 podczas przygotowań i świętowania w ostatnim dniu 2014 r.

– Podczas ostatniego Sylwestra, święta które dla Ukraińców jest najważniejszym wydarzeniem w roku, towarzyszyłem żołnierzom z ochotniczego batalionu Dniepro-1. Spędziłem wówczas kilka dni na obrzeżach Doniecka, będącego w tamtym czasie jednym z najgorętszych punktów linii frontu. W tym miejscu zaskoczyło mnie zachowanie ludzi, którzy mimo ciągłej obawy o życie i niepewności jutra, starali się wytworzyć ułudę normalnego życia. To ta atmosfera stała się tematem prezentowanego cyklu – mówi Jakub Ochnio, który już po raz drugi został laureatem konkursu BZ WBK Press Foto.

Radość Sebastiana Mili

Nagrodzone zdjęcia zostały wybrane spośród 5334 fotografii nadesłanych przez 368 fotoreporterów w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Życie Codzienne, Sport, Portrety, Kultura i Sztuka oraz Przyroda. Laureatów konkursu wyłoniło jury pod przewodnictwem Wojciecha Grzędzińskiego w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Katarzyna Sagatowska.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wśród prezentowanych prac są również zdjęcia, które otrzymały nagrody specjalne: Nagrodę Banku Zachodniego WBK, Nagrodę Rzeczpospolitej i Nagrodę Fujifilm. W tym roku Bank Zachodni WBK, który od 11 lat jest organizatorem i mecenasem konkursu, wyróżnił zdjęcie, które uwieczniło chwilę długo oczekiwanego triumfu Polaków w meczu eliminacji do Mistrzostw Euro 2016. Autorem nagrodzonej fotografii, przedstawiającej radość Sebastiana Mili po strzeleniu drugiej bramki w meczu z Niemcami, jest Piotr Bławicki (East News).

Dwudniowe warsztaty

Jak co roku wystawie w Rzeszowie towarzyszą bezpłatne dwudniowe warsztaty fotograficzne dla młodzieży i dorosłych. Prowadzi je Waldemar Kompała, wieloletni juror konkursu BZ WBK Press Foto. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają zdjęcia pod wspólnym hasłem „Moje miasto”. Autor najlepszego zdjęcia otrzyma nagrodę w postaci aparatu do fotografii natychmiastowej firmy Fujifilm – Instax Wide 300. Nagrodzone zdjęcie zostanie opublikowane na stronie konkursu www.bzwbkpressfoto.pl.

Celem konkursu jest promocja dobrej fotografii prasowej poprzez nagradzanie i prezentację najlepszych zdjęć polskich fotoreporterów, które coraz rzadziej są obecne w mediach. Organizatorem konkursu jest Bank Zachodni WBK, patronem medialnym dziennika „Rzeczpospolita”, a partnerem technologicznym Fujifilm.

Wystawa będzie prezentowana do 2 grudnia.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama