Zdjęcie: Pixabay

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie organizują w środę 6 grudnia br. roku ogólnopolskie seminarium naukowe pt. „Migracje akademickie w Polsce. Po co nam cudzoziemcy, po co my cudzoziemcom?”. Gościem specjalnym spotkania będzie dr Zofia Zawicka, wicedyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Problematyka podejmowana w czasie seminarium dotyczyć będzie jednego z najczęściej pojawiających się tematów związanych z debatami wokół reformy nauki w Polsce – umiędzynarodowienia.

Wystąpienia uczestników obejmą trzy wielkie problemy związane z umiędzynarodowieniem polskiej nauki: napływ zagranicznych uczonych do Polski, migracje studenckie oraz kontakt przybyłych z zagranicy wysoko wykwalifikowanych pracowników sektora prywatnego z polskim środowiskiem akademickim.

– Seminarium naukowe jest zwieńczeniem projektu badawczego na temat zagranicznych pracowników naukowych decydujących się na przyjazd do Polski, która nie jest oczywistym kierunkiem globalnych migracji naukowców – mówi Kamil Łuczaj, kierownik Zespołu ds. badań edukacyjnych WSIiZ w Rzeszów.

Kamil Łuczaj ten projekt prowadził od kilku lat z prof. Januszem Muchą.

– Problematyka umiędzynarodowienia jest obecnie szeroko dyskutowana zarówno w świecie nauki, jak i polityki. Polska nie miała dotąd dobrego pomysłu na to, jak przyciągać akademików czy studentów z zagranicy. W trakcie seminarium będziemy rozmawiali o stanie obecnym i perspektywach, jakie stoją przed polską nauką w tym zakresie – dodaje kierownik Łuczaj. 

Zdjęcie: Materiały prasowe WSIiZ

Ramowy program seminarium

11:00-11:10 Przywitanie gości oraz otwarcie seminarium

11:10–11:30 Wystąpienie inauguracyjne dr Zofii Zawickiej, wicedyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

11:30–11:50 prof. Janusz Mucha (AGH) i dr Kamil Łuczaj (WSIiZ), Wzory migracji pracowników naukowych do Polski

11:50–12:10 prof. Cezary Żołędowski (UW), Migracje studentów

12:10–12:30 mgr Anna Dolińska (UW), Potencjał akademicki migracji wysoko wykwalifikowanych kobiet z krajów byłego ZSRR

12:30–13:00 Dyskusja i zamknięcie seminarium

Seminarium organizuje Zakład Badań nad Szkolnictwem Wyższym oraz Zespół ds. Badań Edukacyjnych WSIiZ w Rzeszowie i odbędzie się 6 grudnia w Auli im. Prof. Jerzego Chłopeckiego WSIiZ. Udział w seminarium jest bezpłatny pod warunkiem wcześniejszej rejestracji na stronie: http://formularz.wsiz.pl/migracjeakademickie2017/

Rzeszów News jest jednym z patronów seminarium.

Zdjęcie: Materiały organizatorów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama