Zdjęcie: Materiały prasowe

Dwie rzeszowskie uczelnie – WSPiA oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania – organizują Maraton Pisania Listów. Będzie można napisać list w obronie osoby, która jest prześladowana.

Maraton Pisania Listów na WSPiA rozpocznie się w środę 6 grudnia w budynku A (patio 1 piętro) przy ul. Cegielnianej. Maraton potrwa do soboty 9 grudnia. Listy będzie można pisać od godz. 9:00 do 15:00. Z kolei akcja pisania listów na WSIiZ odbędzie się w piątek 8 grudnia przy ul. Sucharskiego 2 od 9:00 do 13:00.

– Możemy protestować, pisząc list. Możemy działać razem ramię w ramię z innymi obrońcami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat – mówi Kinga Mikuła z Koła Naukowego „Grupa Studenci dla Prawa Człowieka” działającego przy WSPiA, które włączyło się w tegoroczny Maraton Pisania Listów.

Tym razem każdy z nas będzie mógł wesprzeć jednego z 10 więźniów sumienia.  – To osoby, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia. Iskra odwagi jest w każdym z nas – uważa Kinga Mikuła.

– Ideą Maratonu jest udzielenie wsparcia osobom, które ryzykują swoim życiem, zdrowiem i wolnością, aby chronić podstawowe prawa człowieka. Maraton ma na celu pokazanie solidarności, nie tylko z prześladowanymi, lecz także z ich rodzinami, które często nie mają pojęcia, co stało się z ich najbliższymi. Każda osoba może napisać list – mówi Sylwia K. Mazur z Instytutu Badań nad Cywilizacjami WSIiZ, koordynatorka akcji.

W tym roku będzie można wesprzeć m.in. Ni Yulan, która naraziła się na lata brutalnych prześladowań ze strony chińskich władz za obronę osób eksmitowanych ze swoich domów, tureckich aktywistów aresztowanych podczas rutynowego szkolenia dotyczącego praw człowieka, którym postawiono zarzut członkostwa w organizacji terrorystycznej czy rdzennych mieszkańców z Lency w Hondurasie, którzy chronią swoje ziemie przed wycinką drzew, planem budowy elektrowni oraz górnictwem, za co spotykają ich represje.  

– Listy napisane przez uczestników Maratonu przynoszą efekty – podkreśla Sylwia K. Mazur.  

W lutym br., po 17 latach, z uzbeckiego więzienia wypuszczono dziennikarza Muhammada Bekzhanowa. Władze nie wybaczyły mu współpracy z opozycyjną gazetą i arbitralnie przedłużały karę pozbawienia wolności. Żaden inny dziennikarz na świecie nie spędził w więzieniu tyle lat, co Bekzhanow. Listy w jego obronie pisano w 2015 r.

Dzięki zaangażowaniu ludzi z całego świata udało się także wycofać zarzuty kryminalne wobec Máximy Acuñii, rolniczki z Peru, uwolnić czy też uwolnić Alberta Woodfoxa, który spędził w amerykańskim więzieniu w ponad 40 lat.

– Zapewniamy wzory listów, materiały informacyjne na temat bohaterów oraz dostęp do internetu. W tym roku można także zamieszczać posty oraz tweety w obronie bohaterów Maratonu – dodaje Monika Lewicka-Bułatek z biura prasowego WSIiZ.

Maraton Pisania Listów, którego organizatorem jest Amnesty International, odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Wydarzenie jest największą globalną akcją w obronie praw człowieka. Co roku biorą w nim udział miliony osób. W ubiegłym roku w Polsce napisano ponad 356 tys. listów, a na całym świecie ponad 4,6 mln.

(mo, jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama