Już około 700 osób podpisało się pod projektem obywatelskim o zmianie nazwy nowego mostu w Rzeszowie, któremu nadano imię Tadeusza Mazowieckiego. – Mazowiecki nigdy nie wyrzekł się komunizmu – twierdzą działacze Młodzieży Wszechpolskiej.

[Not a valid template]

 

Wszechpolacy protestują przeciwko decyzji radnych Rzeszowa, którzy kilka dni temu zdecydowali, że nowy most, łączący ul. Rzecha z Lubelską, będzie nosił imię pierwszego niekomunistycznego premiera RP. Narodowcy zbierają podpisy pod projektem obywatelskim o zmianie nazwy mostu. Młodzież Wszechpolska chce, by nowy most nosił imię Żołnierzy Wyklętych.

– Tadeusz Mazowiecki jest osobą kontrowersyjną. Szkodził państwu, był komunistą – mówiła w sobotę w Rzeszowie Izabela Kołcz, rzecznik prasowy podkarpackiej Młodzieży Wszechpolskiej.

– Postać Tadeusza Mazowieckiego wzbudza kontrowersje wśród rzeszowian. Mazowiecki nie był krystaliczną osobą, nie był bohaterem Polski, tak jak chcą nam to wmówić media głównego nurtu – uważa Dariusz Jedynak, prezes podkarpackiej MW.

Mazowiecki wspierał komunizm?

Narodowcy zarzucają Tadeuszowi Mazowieckiemu, że był wrogiem Żołnierzy Wyklętych, a biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka, któremu w 1953 r. komunistyczne władze wytoczyły sfingowany proces za usiłowanie obalenia przemocą ustroju PRL, Mazowiecki nazwał kryminalistą i wrogiem narodu polskiego.

– Tadeusz Mazowiecki nigdy nie wyrzekł się komunizmu, często go wspierał, deklarował, że wyznaje komunistyczny socjalizm. Po działaniach jego rządu, jego krokach, można stwierdzić, że nigdy nie działał w stronę rozliczenia postkomunistów z PZPR-u. W rządzie Mazowieckiego znalazły się osoby, których teczki ministerialne zostały przekazane gen. Kiszczakowi w resorcie spraw wewnętrznych – mówił Dariusz Jedynak.

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej uważają, że „osoba Tadeusza Mazowieckiego nie jest warta tego, żeby była wizytówką Rzeszowa oraz Podkarpacia”. – Most jego imieniem to jedna wielka farsa. To podburzaniem ideałów patriotyzmu i niepodległości, które hołdują mieszkańcy Rzeszowa – twierdzi Jedynak.

Będą protestować na otwarciu mostu

Wszechpolacy zapowiadają, że projekt obywatelski o zmianie nazwy mostu złożą na najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa. W międzyczasie zorganizują happening i będą rozdawać ulotki „o prawdziwej historii Tadeusza Mazowieckiego”. Zdaniem narodowców, ta przedstawiana w podręcznikach szkolnych, jest „zakłamana”. Happening narodowców ma się odbyć w najbliższy wtorek (6 października) o godz. 13:00 na rzeszowskim Rynku.

Dzień później, 7 października, most ma być oficjalnie otwarty. Działacze Młodzieży Wszechpolskiej zapowiadają, że wezmą udział w uroczystości. – Wyrazimy swój sprzeciw – mówią. Według narodowców most im. Żołnierza Wyklętych byłby właściwym upamiętnieniem bohaterów antykomunistycznego podziemia.

– Żołnierze Wyklęci byli ludźmi niezłomnymi, nie ugięli karku przed wrogiem, tak jak to zrobił były premier RP – stwierdził Dariusz Jedynak.

Nowy most w Rzeszowie nazwano imieniem Tadeusza Mazowieckiego na prośbę Bronisława Komorowskiego, który w październiku 2014 r. był na otwarciu wyremontowanej al. Wyzwolenia.

WALDEMAR BIENIEK

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama