„Narodowe Czytanie”. Dramat Wyspiańskiego przy fontannie multimedialnej [FOTO]

Około 150 osób uczestniczyło w rzeszowskiej odsłonie „Narodowego Czytania”. Dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” przy fontannie multimedialnej czytali m.in. aktorzy, samorządowcy i dziennikarze. Czytanie poprzedziły występy zespołów folklorystycznych.

 

Niepewna, pochmurna pogoda w sobotnie późne popołudnie nie odstraszyła uczestników „Narodowego Czytania”. Organizatorzy rzeszowskiej imprezy postarali się o odpowiednią oprawę. Aby wprowadzić widzów w nastrój wiejskiego wesela z początku XX wieku, czytanie dramatu poprzedziły występy Zespołu Pieśni i Tańca „Lesiaki” z Raniżowa, który zaprezentował tańce krośnieńskie oraz lasowiackie. Członkowie tej grupy odegrali również scenę dialogu Panny Młodej i Pana Młodego.

Zespół śpiewaczy „Wesołe Kumoszki” razem z Kapelą z Rzeszowskiego Domu Kultury filia Country wykonał dawne pieśni weselne. Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Barbara Chmura opowiedziała o genezie dramatu – weselu poety Lucjana Rydla i chłopki z podkrakowskich Bronowic, na którym był obecny Stanisław Wyspiański. W otoczeniu najsłynniejszej rzeszowskiej fontanny znalazły się tablice z wykazem osób, które stały się pierwowzorami postaci ukazanych w dramacie. Obok nich postawiono słomianego chochoła – rekwizyt najbardziej kojarzący się z „Weselem”.

Czytanie sztuki rozpoczęło się od dialogów młodej pary, oraz Racheli i Poety. W ich role wcielili się aktorzy Teatru im. W. Siemaszkowej – Dagny Cipora, Robert Chodur, Mariola Łabno–Flaumenhaft, oraz Mateusz Mikoś. Następnie radna miasta Rzeszowa Grażyna Szarama i posłanka PiS Krystyna Wróblewska odczytały dialog Radczyni i Kliminy. Fragment ten należał do najpopularniejszych, ponieważ był czytany także przez inne osoby, co najmniej dwa razy.  

„Wesele” czytali m.in. Jerzy Cypryś, przewodniczący sejmiku podkarpackiego; wiceprezydent Rzeszowa Stanisław Sienko; rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwester Czopek; Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta, a także dziennikarze, nauczyciele, członkowie Klubu Czytelnika filii nr 4 „Spotkania z książką”, Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury działającego przy WDK, a także inne osoby, które wcześniej zgłosiły swój udział w imprezie.

Atmosfera rodzinnego pikniku

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na „Narodowym Czytaniu” najwięcej było rodzin z dziećmi, dlatego na miejscu panowała atmosfera rodzinnego pikniku. „Wesele” nie należy do najłatwiejszych tekstów, dlatego aby najmłodsi się nie nudzili, przygotowano dla nich specjalną Strefę Zabaw. Można tam było m.in. uwić weselny wianek, co cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci.

– Na co dzień razem z żoną dużo czytamy dzieciom. Chcemy rozbudzić w nich zainteresowanie literaturą, dlatego wybraliśmy się tu dzisiaj – mówił pan Wojciech z Rzeszowa. – O czytaniu „Wesela” przy fontannie dowiedzieliśmy się z Radia Via. Chcieliśmy zobaczyć, jak to wygląda, oraz miło spędzić popołudnie – dodawała pani Monika z Kawęczyna, która na imprezę wybrała się wraz z mężem, córką i synem.  

– Rok temu też byliśmy na „Narodowym Czytaniu”. Było bardzo fajnie, dlatego stwierdziliśmy, że teraz przyjdziemy – mówił z kolei Tymoteusz Zaręba z Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie. – Na pewno jest to ciekawsze niż indywidualne czytanie lektury – uważa Ewelina Nowak z tego samego gimnazjum co Tymoteusz.

Dodatkową atrakcją przygotowana przez organizatorów był konkurs literacki. „Narodowe Czytanie” zakończył pokaz fontanny multimedialnej.

MICHAŁ OKRZESZOWSKI

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama