Zdjęcie: Urząd Gminy w Hyżnem

Dworek Sikorskiego w Hyżnem koło Rzeszowa przeszedł do kolejnego etapu konkursu „Nasz Zabytek”. Ma duże szanse na zdobycie miliona złotych. 

O konkursie pisaliśmy w drugiej połowie maja. Wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku dworek w Hyżnem został wytypowany do konkursu organizowanego przez fundację „Most the Most”, powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Fundacja w trzech województwach – świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim – wytypuje  zabytki do renowacji. Na ten cel przekaże nawet milion złotych. Na zgłoszenia obiektów fundacja czekała od 24 kwietnia do 21 maja. To był pierwszy etap konkursu.

Projekty z największą ilością głosów internautów z każdego województwa przechodziły do drugiego etapu konkursu. Z Podkarpacia były 764 zgłoszenia na 33 obiekty. Jednym z nich był wspomniany dworek Sikorskiego w Hyżnem. 

Pierwszy etap rozstrzygnięty 

Urząd Gminy w Hyżnem zorganizował akcję #dworekchallenge, mobilizował internautów, by to hyżneński obiekt zgłaszali do konkursu. Akcja się powiodła. Znamy wyniki pierwszego etapu konkursu. Dworek Sikorskiego otrzymał najwięcej zgłoszeń na Podkarpaciu! 

Organizatorzy ze wszystkich trzech województw otrzymali 1429 zgłoszeń na 107 starych budynków, które powinny być odnowione. Ocenę formalną przeszły 68 zabytki, pozostałe nie spełniły kryteriów konkursu, np. były własnością prywatną. 

Chęć współpracy z fundacją i stosowne dokumenty przekazało 21 właścicieli zabytków. To z tej puli komisja wyłoniła najlepszych. 

Oprócz Dworku w Hyżnem, w województwie świętokrzyskim najwięcej zgłoszeń otrzymał Dwór w Chocimowie, a w województwie lubelskim budynek OSP w Rudnem – to zwycięzcy pierwszego etapu konkursu „Nasz Zabytek”.

Co w zabytkowych obiektach?

W drugim etapie od 7 do 28 sierpnia br. fundacja będzie zbierać pomysły mieszkańców, w jaki sposób chcą użytkować odnowione zabytki. Pomysł będzie można zgłosić przez formularz na mosthemost.pl lub przez telefon: 517 884 088 lub 22 47 55 111.

W dalszym etapie fundacja przeanalizuje wszystkie pomysły i odpowiedzi na pytania w formularzu. – Równie istotna będzie opinia właściciela zwycięskiego zabytku oraz niezbędna akceptacja konserwatora zabytków – wyjaśnia Róża Zabojszcz z „Most the Most”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Na tej podstawie zostaną wybrane najlepsze pomysły. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umów z właścicielami zabytków i przyznanie dofinansowania na ich odnowienie. Wysokość dotacji może sięgnąć nawet 1 mln zł dla każdego zwycięskiego obiektu.

Tchnąć w dworek nowe życie

Jak mówiła nam w maju Magdalena Buda z Urzędu Gminy w Hyżnem, gmina chce nadać Dworkowi Sikorskiego nową funkcję, tchnąć w niego nowe życie, przywrócić mu dawny blask, aby służył mieszkańcom. 

Dworek w Hyżnem wymaga pilnego remontu. Zgodnie z opinią konserwatora zabytków przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe odprowadzenie wód opadowych wokół budynku, zlikwidować starą kostkę brukową i zapewnić większą chłonność wód opadowych.

Należy również wykonać renowację stolarki okiennej i drzwiowej oraz elementów drewnianych loggii, uszczelnić rynny, odnowić elewację zewnętrzną.

– Wykonać renowację podłóg drewnianych, przeprowadzić badania na obecność polichromii oraz przywrócić prawidłowy ciąg komunikacyjny pomiędzy „starą” a „nową” częścią budynku poprzez likwidację wtórnych ścianek działowych – wylicza Magdalena Buda.

Jaka jest historia dworku?

Został wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku przez rodzinę Jędrzejowiczów. Dworek wielokrotnie był przebudowywany i modernizowany. Zmieniał też właścicieli. Ponad 100 lat był w rękach zasłużonej galicyjskiej rodziny ziemiańskiej – Jędrzejowiczów.

Jeden z jego właścicieli Władysław Jędrzejowicz sponsorował naukę przyszłego polskiego premiera i naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego.

Ostatnim prywatnym właścicielem dworu był hrabia mjr dr Konstanty Dzieduszycki, poseł i senator w II Rzeczypospolitej, bliski współpracownik marszałka Józefa Piłsudskiego. Od wielu lat kształcą się w nim dzieci z Hyżnego.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama